PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Studenec (Brunn) - Brunn a Stüberhäuser

Přispěl: pašerák

Místní lidé rozlišovali osadu na "Waldhäusern" a blíže k Nicovu ležící "Brunnhäusern".
Waldhäusern,postavené na vysoko ležící náhorní plošině pod Popelnou horou,byly pravděpodobně starší a dostaly pojmenování "Stüberhäuser".Pravděpodobně se zde usadili nezaměstnaní skláři,ze kterých se stali zemědělci,aby zabezpečili obživu pro sebe a své rodiny.Stüberhäuser dostaly pojmenování podle "Stübbe,Stüb nebo Stupp",což podle prof. Antonína Mayera ( v Osídlení Šumavy z roku 1932) znamená houština nebo křoví.Poprvé byly Stüberhäuser zmíněny v listinách v roce 1780.
"Brunnhäusern" dostaly pojmenování podle vydatných pramenů při "Herrenwaldu",u staré cesty Kašp.Hory-Weihermühle-Mílov-Stachy-Vimperk.Toto poměrně mladé osídlení má svůj počátek díky pěti energickým nicovským sedláckým jinochům, kteří se zde usadili na počátku 19. století.Všechny domy (kromě čp.2) stály v řadě hned pod cestou 930-935 m.n.m..Na jedné straně od cesty se táhly pole do svahu,na druhé straně,směrem k Nicovu,louky klesaly do údolí.Muži z osady Brunn byli všude kolem známí jako dobří muzikanti.Jeden z nich hrál před přelomem století i na dudy.Starý "Humle",Johann Müller ze Stüberhäuser čp.8,hrál po 1.světové válce v malém orchestru na basu.

(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern")

Dle knihy "Seznam míst v Království českém" sepsané v Praze roku 1893 bylo v osadě Brunn společně se Stüberhäuser a samotou Muckenau 13 domů a 102 obyvatel.

Další varianty názvu osady Stüberhäuser byly Stiebern,Stieberhäuser,Stübenwaldhäusern nebo také Horní Studenec.

Vloženo: 17.5.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist