PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Stodůlky (Stadln) - škola ve Stodůlkách

Přispěl: pašerák

Stodůlky byly starou svobodnou králováckou rychtou v Královském Hvozdě,která se skládala z řady samot a osad.Daleká cesta dětí za školním vzděláním vedla stodůlecké občany již v roce 1789 ke zbudování školy (viz.článek "kostelík a hostinec") na základě nejvyššího zemského nařízení.Byla celá ze dřeva postavená nákladem 415 zl.na pozemku sedláka Pankráce,který jej vyměnil za jiný s obcí.V roce 1810 zde stavěli školu novou (viz.dobové foto č.21),větší,nákladem 1254 zl. 57 kr.,na což přispěla i přiškolená místa.Ze staré školy vznikl hostinec (viz.dobová fota č.7,10,14 a 16).Ale počet žáků se dále zvyšoval a ani nová škola nedostačovala.Proto r.1878 se začalo se stavbou třetí školy (viz.dobová fota č.2,7 a 10)na volném pozemku,na němž stávala velká stodola Pankrácova dvora.V té době byl selský dvůr již podstatně menší a stačila mu malá stodola u obytného stavení.Protože nová budova stojí na svahu,vypadá její přední fronta jako velmi vysoká.Vchod do přízemí vedl do dvou bytů učitelů,z nichž byt řídícího učitele měl 3 menší světnice,byt učitele dvě.V horním patře jsou dvě učebny.V suterénu byla i stáj pro dva kusy hovězího dobytka,neboť v té době učitelé ještě sami hospodařili,aby se vůbec uživili.
Prvním učitelem této německé obecné školy byl Ferdinand Lang,pomocník normální školy v Klatovech,který sem byl jmenován školní komisí prácheňského kraje.Obec mu dávala 3 korce žita,potřebné palivové dřevo a krmivo pro 2 kusy dobytka.Od školních dětí dostával školní peníz,a to od žáků první třídy 1,druhé 2 a třetí 3 kr.Za něho a ještě dlouho po něm byli žáci zkoušeni veřejně jednou ročně.Zdejšími zkoušejícími byl tehdy školní komisař Xaver Stark z Písku,sídla prácheňského kraje,farář z Dobré Vody,kam větší část Stodůlek farou patřila a školní dozorce a rychtář Jan Adam Zettl.
Ferdinand Lang zde zemřel r.1793 a na jeho místo nastoupil Tomáš Truska.Nebyl však oblíben,a tak v roce 1794 sem přišel Jan Schmidt.Působil zde 32 let,až jeho činnost r.1827 přervala smrt.Nástupcem se stal jeho syn Petr Schmidt.V roce 1894 zde byl řídícím učitelem J.Neubauer,podučitelem K.Edenhofer a industriální učitelkou Anna Neubauerová.Ve dvou třídách bylo celkem 89 žáků.
Z dalčích učitelů můžeme jmenovat Krachera,Maxe Bösche,Wotrubu,Jakuba Zettla.Posledním zde byl Václav Landauer a učitelka Elfi Kutilová.
Po květnu 1945 byla škola zrušena.

(info z knihy Viléma Kudrličky:Javorná...Zapomenutý kout Šumavy II-Aby lidé měli k sobě blíž-vydané v roce 1987 jako účelový náklad pro Muzeum Šumavy)


Vloženo: 27.5.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 46 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist