PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Břidličná (Friedland an der Mohra) - Město Břidličná alias Frýdlant nad Moravicí

Přispěl: Jiří Hemmer

První zmínky o Frýdlantu nad Moravicí se objevují roku 1320, od roku 1492 je ves součástí sovineckého panství.
Ve městě byla původně přádelna lnu, která se změnila ve třicátých letech na válcovnu hliníkových plechů Franke a Scholz, ještě později na Kovohutě Břidličná. Město bylo přejmenováno v roce 1950, v jakémsi návalu počešťování míst v Jeseníkách.
Podobně se změnil i tajuplný název Kolštejn na nic neříkající Brannou, idylický Frýdberk na Žulovou ačkoli původní nářeční název
byl Sestřechov či Sestřechovice, Krutvald na Travnou, Valdek na Zálesí, Frývaldov na Jeseník čímž se vytratil původní název lázní
Gräfenberk, Zighartice na Vápennou, která byla snad jediným případem nutného přejmenování obce, protože jméno nekoresponduje s českým tvaroslovím /někdo vyslovoval "z" německy jako "c"/, protože nebylo jasné z čeho počeštěný tvar pochází, předválečný německý název byl Setzdorf a Cukmantl na Zlaté Hory kde český název zní zase lépe.
Zastávka byla postavena svépomocně a nebyla typizovaná, navíc vytvářela spolu s renesančním kostelem a původními domy jesenického typu malebné zákoutí.

Vloženo: 19.6.2018Komentáře a upřesňující informace


No comment [Igor Hendrych 5.7.2018 22:18] | Reagovat
Naprosto souhlasím....další dobrý příklad jest Braunseifen - Brunzejf a dnes Rýžoviště. Pro všechny změny názvů jest jeden společný jmenovatel. Totální úpadek v důsledku vyhnání lidí. Tečka.
Comment [Igor Hendrych 5.7.2018 22:30] | Reagovat
Ještě to doklepnu. V roce 1988 jsem se dostal do Rýžoviště a spadla mi čelist...Něco jsem o tom sudetském průšvihu věděl ale do té doby jsem to nikdy neviděl v praxi. Jezdil jsem tam po těch dědinách s PV3S v rámci brigády na vojně. Viděl jsem ruiny domů a kostely na spadnutí a především obyvatelstvo zcela nevím jak to vyjádřit slovy...
Viděl jsem apokalypsu v praxi.
Laffayetův dům...Brunzejf [Igor Hendrych 5.7.2018 22:44] | Reagovat
Zcela paradoxně jsme tehdy v roce 88 coby vojáci byli ubytováni v tzv. Laffaytově domě, což byla bývalá rychta, kde byl krátce po doslova chycení internován stejnojmenný napoleónský generál...Byla tam kupodivu i v té době pamětní deska v němčině. Ta budova jest doslova historická.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 96 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist