PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brno - Lidická 75 a činžovní domy Nové ulice (Brno - Lidická 75 a činžovní domy Nové ulice) - Továrny a domy na Lidické v Brně

Přispěl: Jan Tomášek

O brněnské ulici Lidická, před tím po dlouhou známé jako Nová – možno říci, že je ulicí jak obytného, tak průmyslového charakteru. V 19tém století zde stály především dvoupodlažní empírové činžovní domy, či jim podobné výrobny. Zdejší továrny a továrničky jsou, respektive spíše byly takového rázu, že se na pohled příliš nelišily od obytných domů. Nejstarší takovouto továrnou byla pravděpodobně Koffilerova (Schmalova) textilka – viz heslo „Dělnická kolonie Mezírka“. Podobných výroben, či skladišť by se jak šel čas by se na této ulici našlo více. Bylo možno zaslechnout např. název „Robotárna“ – tato budova se měla poněkud podobat výše zmíněné textilce. Relativně do nedávna zde stála obuvnická továrna Snaha – svým charakterem navazující na tradice brněnského průmyslu. Za křižovatkou Lidické s Kotlářskou lze však nalézt i příklad poměrně zdařilé konverze původně průmyslového objektu na objekt s komerčním využitím. Zajímavosti že tato rekonstrukce proběhla hned na začátku 90tých let a v této podobě tato továrna z tmavočervených cihel zůstává i dnes.

Vloženo: 20.1.2019Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka: