PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Josef J. Salomon, textilní továrna III (Josef J. Salomon, textilní továrna III) - Salomonovy textilky

Přispěl: Jan Tomášek

Další tovární komlex v údolí Černé Nisy byl budován od poloviny 19. století, původní budovy koupil Josef J. Salomon roku 1871 a v podnikání zde pokračoval jeho syn téhož jména, který v roce 1892 získává c. k. privilegium. Po ničivé povodni roku 1897 a požáru v roce 1901 tu postavil zcela nové budovy, charakteristické tvarem okenních záklenků, zaoblenými nárožími a secesní výzdobou – čp. 4, 8 a 105. Následně získává sousedící Riedelův mlýn čp. 67 o něco výše na Nise a zřizuje v něm přádelnu. Dnes je tato budova zcela přestavěna, v její blízkosti stojí Salomonova vila čp. 71. Ještě výše proti proudu staví do roku 1908, patrně rovněž na místě staršího objektu, třetí továrnu čp. 152.

Firma Salomon zde působila do dvacátých let, kdy se věnovala spřádání mykané příze. Po znárodnění se v továrnách vystřídalo několik textilních podniků a poté většinu budov získal n. p. Řempo. Dnes patří stavby několika vlastníkům, rekonstruována byla budova čp. 105, kde sídlí obchodník výčepní technikou. Hlavní budovy čp. 4 slouží pouze jako sklady a jejich část již byla zbourána.

(industrialnitopografie.cz - upraveno)

Vloženo: 22.4.2019Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   


Processing time: 9 msec.
IP address = 44.221.70.232
desktop version