PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Opava - Horní náměstí (Opava - Horní náměstí) - Krátce o osvobození Opavy

Přispěl: Jan Tomášek

Osvobozovací boje v Opavě na závěr druhé světové války byly velmi tuhé - kromě ztrát na životech došlo i ke značným škodách na hmotných statcích. Některé údaje si zmiňují dokonce o 80% ztrátách na nemovitostech, jiné zhruba o 40% zničených domech a budovách.

V důsledku těchto ztrát vznikla v Opavě v poválečném období řada novostaveb, svým charakterem je tedy Opava mezi českými městy poněkud vyjímečná - tak trochu připomíná města v Německu či Polsku - třeba i proto, že nejvýznamnější kostel ve městě je z neomítaných cihel načervenalé barvy. Vlastně tak trochu Opava připomíná hlavní město toho většího - nyní polského Slezska - tedy Vratislav - kde rovněž byly osvobozovací boje velmi urputné - Vratislav byla dokonce vyhlášena za pevnost - a jedna z hlavních tříd byla promněněna v přistávací dráhu.

Kupodivu - podobně jako ve Vratislavi dominanty města vesměs přečkaly a za své vzaly spíše obytné budovy. To v Opavě platí například o Horním náměstí kde zůstala jak radnice, kostel a divadlo - ale značná část okolních budov byla nahrazena novostavbami.

Vloženo: 30.5.2019Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka: