PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Velký Bor (Grosshaid) - Vznik obce

Přispěl: pašerák

Když v roce 1726 přešly svobodné královácké rychty Stachy a Stodůlky z držení hraběte Kolowrata do majetku bystřického pána Karla Richarda von Schmidlin,se ještě téhož roku u nového vlastníka ohlásilo několik osadníků,kteří se chtěli usadit na svahu zvaném
"Na velkém boru",jihozápadně od hlubokého zářezu říčky Kieslingbach (Křemelná).Dne 4.6.1726 odprodal Karl Richard von Schmidlin tři lesní oblasti těmto osadníkům:Hansu Kislingerovi a Andreasu Wagnerovi 249 strychů,Michlu Kislingerovi,Peteru Gebhartovi a Johannu Kislingerovi 630 strychů,Georgu Haasovi 326 strychů.
Dne 13.prosince 1731 koupila v dražbě kněžna Eleonora z Mansfeldu rozsáhlé lesní a zemědělské pozemky z majetku rodu "von Schmidlin",rozparcelovala je a prodala novým osadníkům.Když kněžna nechala vykácet přes prales cestu,vznikly další osady - Gruberg,Seeberg,Mühlspreng,Obergrünberg,Sonnberg.
Asi v roce 1880 nebo později,byly lokality Grosshaid (Velký Bor),Gruberg (Hrubá),Sonnberg (Slunečná),Seeberg (Jezerní), Mühlspreng a Obergrünberg (Horní Zelená Hora) sloučeny do jedné obce.Předtím příslušely k obci Rehberg (Srní) - jako stodůlecký podíl I.díl.Většina z nich byla přifařena k Prášilům,jen Gruberg patřil k farnosti srnské.Školáci ze Slunečné a okolních osad Seeberg a Gruberg chodili dlouhou cestou do přášilské školy.Pošta byla doručována z Prášil.Obec Velký Bor náležela pod soudní okres Hartmanický.
(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern")

Vloženo: 8.2.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist