PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brno - "pošta 2" (původní budova) (Brno - nádražní pošta) - Zajímavosti z poštovnictví před rokem 1914

Přispěl: Jan Tomášek

Jistá zajímavost poštovnictví z evropského hlediska je první trvale provozované poštovní spojení, které roku 1490 prosadil Maximilián I. - kdy linka Dutch Post Course spojila Innsbruck s Nizozemskem a Itálií.

Předzvěstí státního poštovnictví byla Dvorní pošta Rudolfa druhého - jinak Hofpost - která vyjížděla z Prahy ve dvou kursech a to do Vídně a do Augsburgu - do tohoto města inspirována právě na popud místních obchodníků. Na závěr vlády z tohoto nápadu sice císaři zůstaly spíše dluhy, ale v podstatě se jednalo o cestu správným směrem.

Další důležité období rozvoje pošt u nás nastalo za vlády Karla VI., kdy byla poštovní služba převzata do státní správy. Ale ne docela - privilegium poskytování poštovních služeb rovněž rod Paarů, v některých oblastech rovněž působili místní - takzvaní dědiční poštmistři. v evropském měřítku je možná ještě známějším rodem poskytujícím poštovní služby rod Taxisů - působící především v severní itálii.

Marie Terezie v podstatě pokračovala v zestátňování poštovnictví a s rodem Paarů byl vyjednán kompromis - takzvaný - takzvaný "reces" kdy Paarům byl ponechán titul a funkce nejvyššího dvorského a generálního poštmistra, skutečné provozování poštovní odpravy a výběr poštovného převzal však stát.

Doručování listovních zásilek vždy souviselo s dostavníkovou dopravou, kde se přepřahalo a obvykle zde byl sjednán i nocleh. Poštmistři těchto poštovních stanic zpravidla bývali i hostinskými - a stanice tak sloužila i jako zájezdní hospoda. K významným činnostem správců pošt patřila doprava novin, která pro ně skýtala vítaný přivýdělek. Pošta dopravovala různá avisa a zprávy o událostech ve světě.

Kromě poštovních stanic rovněž začínají rozšiřovat tzv. listovní sběrny. Podstatou tzv. listovních sběren byl sběr dopisů a korespondence v místě, kde nebyla poštovní stanice. (K Poštovní stanici Cheb například náležela sběrna Karlovy vary).

Zajímavé bylo hodnostní označení označení poštovních úředníků a dalších zaměstnanců. Titul poštmistr byl původně vyhrazen pouze pro správce zemské poštovní stanice - například v Praze, správcí jiných poštovní stanic byly označováni buďto jako správce nebo jiným - zpravidla německy znějícím pojmenování, i podřízení doručovatelé, poslové či kurýři byli titulováni různě, asi nejznámější jméno postilion. Posléze se titul poštmistr - či vrchní poštmistr zavadl i pro ostatní správce poštovních stanic.

Postupem času se poštovnictví upevňovalo i administrativně - v Předlitavsku stalo řídící institucí pošt se stalo ministerstvo obchodu,
V polovině první světové války byly v roce 1916 vytvořeny první poštovní schránky v Rakousku, a o dva roky později první civilní letecká pošta na světě.

(různé zdroje - především internet - upraveno)


Vloženo: 20.3.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 15 do následujícího políčka:

   


Processing time: 10 msec.
IP address = 3.238.71.155
desktop version