PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Sedlo (Sattelberg) - Lenzen Mühle

Přispěl: pašerák

Mlýn s původním číslem popisným 18 na stav.parcele 280 (v r.1886 přečíslován na čp.37) byl zřejmě starší ze dvou sedelských mlýnů.Zbudován byl v nadmořské výšce 736 metrů na pravém břehu Sekerského potoka (Seckerbach) - asi 450 metrů nad jeho ústím do Křemelné.Jeho průčelí bylo situované směrem od potoka.
Zakreslen je již v mapě 1.vojenského mapování z let 1764-1768.
Vodní kolo Lenzen Mühle (tímto názvem je popsán v mapě 3.voj.map.i v pozemkových listinách) roztáčel přibližně 200 metrů dlouhý náhon,který je z větší části v terénu stále znatelný.
Ze mlýna,který byl zbourán v roce 1900,se dochovalo nízké obvodové zdivo,jehož nejzachovalejší část při potoce je již nakloněna.
Hned pod mlýnem stála pila (zakreslená ve skice.stab.kat.1837 se dvěma vodními koly přímo na potoce) a opodál ve stráni hospodářský objekt na st.p.279.
Ke mlýnu,jenž patřil do vlastnictví schwarzenbergských knížat,přicházela cesta sedelskými lukami a pastvinami,které se táhly až k potoku.Jejich místo již nahradil les.Mezi mlýnem a pilou překonala cesta mostkem potok,za kterým stoupala do strmého svahu a dále směřovala k přibližně 300 metrů sz od mlýna vzdálené nejbližší usedlosti osady Seckerberg.
Skalnaté podloží a velký spád Sekerského potoka vytváří na mnoha místech toku různě vysoké stupně a kaskády.
Zhruba 250 metrů nad místem bývalého mlýna je tzv.Sekerský vodopád vysoký asi 4 metry.
Sekerský potok ve svém závěrečném necelém 2 km dlouhém úseku před ústím do Křemelné tvoří hranici mezi k.ú.Srní II a k.ú.Horky u Srní.
Zda má název mlýna spojitost s příjmením Lenz se mi nepodařilo zjistit.Německé slovo Lenz je v překladu jaro,vesna.
(info:web "cuzk.cz"+"geolab.cz"+J.Vlček)

Vloženo: 21.4.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 76 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist