PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Výrobní družstvo Vkus Vrchlabí (Výrobní družstvo Vkus Vrchlabí) - Dělnická móda z Vrchlabí

Přispěl: Jan Tomášek

Výroba ve vrchlabském závodě Výrobního družstva Vkus Jičín se obejde bez hrubé plachtoviny a cvočků - zde se šijí pracovní oděvy. Sériově se zde vyrábějí "modráky" z náprsenkou i bez ní, bílé oděvy pro lékaře, silónové pláště prodavačkám, kadeřnicím, pokladním , úřednicím a tak dále. Velikost sérií je od 200 do 2 000 kusů a ročně se z tohoto nevelkého závodu dostane až čtyřicet tisíc pracovních oděvů do obchodů a podniků.

Pracovní oblek nemusí být jen účelný a pohodlný - ale také slušivý - a "inovace" v družstvu není neznámé slovo.

Ale jak to vlastně vypadá v takové šicí dílně? Vedoucí - tedy mistr má pod sebou 28 podřízených pracovnic. Používány jsou rozmanité šicí stroje - například dvojjehlovky - nebo dírkovačky. Nejde o to jen oděvy ušít, ale také je vybavit přeskami, knoflíky , tkanicemi a zhotovit dírky. Na každém kusu je osm dírek a k nim patří osm knoflíků - plus náhradní. I když strjní šití je něco jiného než přišívat knoflík ručně - třeba, když se utrhne na táboře. Třeba aby vznikla knoflíková dírka - je třeba dvojího sešlápnutí dírkovačky.

Závod výrobního družstva má několik kuriozit - třeba květinová zahradní výzdoba v jeho okolí - ostatně nedaleko krkonošských velikánů. Pány by možná nadchla předválečná turbína na výrobu elektřiny s označením Kolben a spol. - kterou pohání vlny Labe.

(původní článek pro časopis ABC 27/9 napsala Milada Kazimourová - zkrátil, upravil JT)

Vloženo: 14.5.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 67 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist