PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Radmühle (Radmühle) - Příběh z Radmühle 2. část

Přispěl: Klemsa Lubomír

S příchodem války se změnila situace jak na Radmühle, tak i v celém regionu. Mladí muži byli postupně odváděni na frontu, lidé, kteří zůstali, zastávali veškerou práci za ně. Největším problémem byla těžká práce v lese. První roky války se v těchto místech obešel bez větších událostí, situace se počala měnit teprve po předposlední válečné zimě.
V září roku 1944 během letecké bitvy nad Krušnými horami se nedaleko školy v Telcově zřítilo letadlo. Již předtím matka Emma Pessert své děti včetně Ernsta nabádala k tomu, aby se zdržovaly poblíž a nechodily dál než do další vesnice. Před každým letadlem se měly ukrýt ve křoví a poté se ihned vrátit zpět domů.
Do blízkosti Radmühle v té době dopadla také letecká puma a tlaková vlna z výbuchu poškodila mlýnské kolo natolik, že další obilí muselo být sváženo do mlýna v Perštejně. V únoru 1945 mohli obyvatelé mlýna a okolních vsí na nebi pozorovat celé svazy spojeneckých bombardovacích letadel.
Poté přišel konec války a období spojené se strachem a nejistotou ve stínu událostí v Tocově a na Kottershofu. Stále více zdejší obyvatel bylo zadržováno příslušníky revolučních gard a odváženo neznámo kam. Rodina Pessert zatím na Radmühle setrvala a divoké týdny května a červa roku 1945 se jí naštěstí podařilo přečkat bez větší újmy.

Uveřejněno s laskavým svolením paní Henke; dle vzpomínek zpracoval Lubomír Klemsa

Vloženo: 11.10.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist