PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Čáslav - domky u Otakarovy bašty (Čáslav - domky u Otakarovy bašty ) - Pár poznatků z Čáslavi - zejména k období raného středověku

Přispěl: Jan Tomášek

Nejlíp zachovalou částí středověkého opevnění Čáslavi je Otakarova bašta.

Původní Čáslav se však vytvářela na protějším břehu Podměstského rybníka než pozdější město - na návrší Hrádek. Původní hradiště bývalo sídlem správce hradu Čáslav a jeho obvodu - pravděpodobně nazývaného oukrají.

Správce hradu - kastelán - byl úředníkem jmenovaným a zastupujícím knížete. Na hradě působila řada dalších úředníků - jako třeba výběrčí "vilik" a mnoho dalších posluhů. Hrad byl také sídlem velkofary Čáslav - kterou řídil "arcipryšt". Velkofaru - včetně úřadu arcipryšt nahradilo arcijáhenství.

Ještě nižším správním uskupením mohla být župa. Správce hradního obvodu zastupoval knížete a vymáhal pro něj veřejné služby a údržbu - například cest. Na jednotlivých hradištích probíhaly trhy - a putovali sem například řemeslníci z okolních vsí.


Vloženo: 16.11.2020Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 26 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist