PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kremplmühle (Kremplmühle) - Mlynářova rodina

Přispěl: pašerák

Wenzel Gruber, zakladatel Kremplmühle, se narodil v roce 1872 ve Starém Srní (Rehbergu) jako pátý potomek z deseti dětí Josefa Grubera, sedláka ve starosrnské usedlosti čp.95 "Josefhons"/později nové čp.132 a Anny roz.Raab, dcery svobod.králov.sedláka ze Srní/Kirchenhäuser čp.148 "Gregernbauer"/později nové čp.63 - viz lokalita "Srní"/část Kirchenhäuser-dobové foto č 1). Wenzel se ještě jako bydlící v jeho rodné usedlosti oženil v roce 1903 v srnském kostele Nejsvětější Trojice s Paulinou roz.Löffelmann 1879 ve Starém Srní čp.113 (nemanž.dcerou Marie Anny Löffelmann, později provd.Brandl ve Ždánidlech). Narodily se jim děti: Franz 1903, Paulina 1906, Marie 1908, Josef 1909, Anna 1913, Emma 1914, Rosa 1916, Sofia Adela 1920. Kromě Franze, který se narodil v jiné starosrnské usedlosti, ostatní sourozenci přišli na svět v Kremplmühle. Paulina se provdala v roce 1933 v Srní za Nigla, domkáře bydlícího v jeho rodném Schatzově Lese čp.19 (syna Otto Nigla, rodáka z Lenory /kde byl jeho otec Ludwig brusičem skla/, později domkáře v Schatzově Lese a Pauliny roz.Winkelbauer z Horních Hrádků). Josef, t.č. voják, se oženil v roce 1943 v Srní s Emilií roz.Kubitschek, narozenou ve Vídni, kde pracovala jako služebná (dcerou Heinricha Kubitscheka, pracovníka na železnici a Leopoldine Schatz z Vídně). Josefovy rodiče se však nedožili jeho svatby. Josef s manželkou byli posledními původními majiteli Kremplmühle. Ke mlýnu v té době patřilo 1,3.ha pozemků.

Hned pod mlýnem, který stál téměř 900 m.n.m., byl mostek přes Vchynicko-tetovský plavební kanál - do současnosti nedochovaný (viz letecký snímek z r.1949 v sekci "Ostatní").

(zdroje: web portafontium.eu + web cuzk.cz)

Vloženo: 10.3.2021Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 53 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist