PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mariánské Radčice - důl Kohinoor II (Maria Radtschitz - Bergbau Kohinoor II) - Historie

Přispěl: Ondřej Šulda

Důl Kohinoor II se nachází v Ústeckém kraji, severně od města Most u obce Mariánské Radčice. Těžební činnost spočívala v hlubinné exploataci hnědouhelného ložiska, kterou důl provozoval v dobývacím prostoru Lom II a rozkládá se na katastrálních územích: Mariánské Radčice, Lom u Mostu, Libkovice u Mostu, Konobrže, Růžodol, Dolní Litvínov a Louka u Litvínova.

Provoz dolu Kaisergrube začal v roce 1901. Po první světové válce byl důl přejmenován na Jan II, v roce 1913 pak na Kohinoor II.

V roce 1945 byly veškeré důlní podniky v severočeském revíru znárodněny a včleněny do národního podniku Severočeské hnědouhelné doly Most – SHD. Po znárodnění byl důl Kohinoor II samostatným závodem národního podniku Severočeské hnědouhelné doly.

V 70. letech byla zahájena otvírka nového rozsáhlého revíru Východní pole, se zahájením těžby v roce 1976, v 80. letech byla zahájena otvírka revíru Severovýchodní pole, připravovaného pro novou technologii dobývání mocné uhelné sloje – stěnování. Tato metoda postupně nahradila do té doby hlavní těžební metodu – komorování na zával v lávkách.

V roce 1983 byl proražen spojovací překop Kohinoor – Pluto, účelem bylo převedení těžby z dolu Pluto na důl Kohinoor a vytěžení uhelných zásob vázaných do té doby ochranným pilířem areálu Pluto. Ze stejného důvodu došlo ke spojení dolů Kohinoor a Gottwald v roce 1994.

V roce 1991 došlo ke změně názvu na Doly Hlubina, s. p. Po založení Mostecké uhelné společnosti a.s. v roce 1993 se stal podnik Doly Hlubina, s. p. divizí MUS a.s.

V rámci útlumu uhelného hornictví bylo rozhodnuto o ukončení těžby na dole Kohinoor, pro realizaci útlumového programu byla ustanovena samostatné akciová společnost Důl Kohinoor a.s. Řádná těžba na Dole Kohinoor byla ukončena k 31. 8. 2002. Celkem bylo vytěženo 52 319 850 tun uhlí.

Vloženo: 27.4.2021Komentáře a upřesňující informace


Všechno bylo jinak [Zdeněk Stružka 28.1.2024 15:18] | Reagovat
Za všechno může Ing. Jiří Stejskal. Měl by být souzen
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 26 do následujícího políčka:

   


Processing time: 25 msec.
IP address = 44.201.97.0
desktop version