PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Preisleiten (Preisleiten) - O mlýnu a mlynářích

Přispěl: pašerák

Objekt byl vystavěn v nadmořské výšce 941 m zhruba 100 m západním směrem od začátku hradlového mostu (rechlí) přes Vydru přibližně 20 m od pravého břehu říčky. Ve skice map stab.kat. 1837 mlýn ještě zakreslen není, ale v mapě z roku 1878 již ano. Pozemek, na kterém byl postaven, patřil dříve Josefu Müllerovi ze Vchynic -Tetova čp.8. Mlýn měl v obou štítech polovalbu a jeho severovýchodní část byla zřejmě obytná/roubená. K hospodářství náležela louka, která obklopovala mlýn ze tří stran. Při čtvrté (jižní) straně směrem od řeky bylo malé políčko přibližně stejné rozlohy, jako byl půdorys stavení. Na louku a políčko navazovala pastvina, přes kterou protékala nejdelší část mlýnského náhonu dlouhého zhruba 130 m. Vodní kolo bylo umístěné při západním štítu mlýna. Největší plochu pozemku patřícího k majetku zaujímal les, nacházející se 500 m východním směrem. Původní číslo popisné 28 bylo změněno na čp.32. Dle listinného dokumentu zde vodní provoz již
v r.1921 patrně nefungoval (a možná, že mlýn nebyl v provozu už ani v roce 1914). V roce 1948 objekt býv. mlýna posloužil pro záběry do filmu Divá Bára.

Prvním známým zdejším mlynářem (a možná i zakladatelem mlýna) byl prokazatelně v roce 1877 Franz Fürch. Narodil roku 1835 ve Vchynicích-Tetově čp.12 Jakobu Fürchovi, *dominikalistovi ze Vch.-Tetova čp.12 (později chalupník tamtéž v čp.31) a Theresie roz.Wolf z téže obce. Franz se ještě jako domkář bydlící v jeho rodném stavení oženil v roce 1865 v Srní s Marií roz.Müller 1839 (dcerou Georga Müllera, podruha ze Vch.-Tetova čp.8
a Marie roz.Gruber z téže obce čp.21). Necelý rok po svatbě se jim narodil syn Karl, který s otcem mlynařil v Ebenmühle (prokaz.1894-97)
a později se živil jako dřevař. Karl byl oddán v roce 1895 v Srní s Annou roz.Wüstl 1872 ve Vch.-Tetově (dcerou Lukase Wüstla, sedláka ve Vch.-Tetově čp.32 a Anny roz.Schulhauser, selské dcery z Horních Hrádků čp.129/později nové čp.89 "Gasthaus Vinzenz-Leo"/nyní č.ev 35). Anna Fürch, roz.Wüstl, zde bydlela jako majitelka chalupy až do odsunu pův. obyvatel.

*dominikalista - poddaný, užívající pozemky patřící vrchnosti

(pro web "zanikleobce.cz" vyhledal a sepsal "pašerák", hlavní zdroje: web "portafontium.eu" + web "cuzk.cz" + J.Vlček)

Vloženo: 7.7.2021Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 96 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist