PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Horní Heršpice - továrna na baterie (Horní Heršpice - továrna na baterie) - Zpracování plastů

Přispěl: Jan Tomášek

Zpracování plastů
Ač byly plasty původně myšleny jako náhrada za nedostávající se materiály přírodní,
většina plastů je překonala a moderní chemie zná ještě další cesty, jak jejich pevnost, odolnost vůči teplotě, vzhled a trvanlivost zlepšovat.
Vlastní výrobní proces
Plastikace
Výrobní proces obvykle začíná takzvanou "plastikací", při které výchozí surovina změkne do těstovitého tvaru. Toho se dosáhne zahříváním, nebo hnětením, která přichází obvykle v podobě grnulí, nebo tabletách. Při plastikaci se musí bedlivě dodržovat teplota materiálu a doba jeho ohřevu, aby nedošlo k narušení vnitřní struktury plastu - tzv. degradaci.
Termoplasty
Snad k největšímu rozvoji došlo u tzv. termoplastů. Jsou to materiály, které se dají při zahřátí nad teplotu měknutí dají velmi snadn tvářet nebo tvarovat. Přijmou tvar podle formy, do které jsou nality, zatlačeny - nebo vstříknuty, zatlačeny, nebo vstříknuty, nebo tvar hubice, kterou jsou vytlačovány. Po ochlazení pod teplotu měknutí ztuhnou, a přesně si zachovají daný tvar.
A tak místo pracného odlévání nebo kování, zdlouhavého obrábění a nakonec třeba broušení, nebo leštění, jak je to třeba dělat s výrobky z kovu, získají výrobky a plotovary z plastů tvar obvykle jednou operací. Pracnost výroby je oproti kovovýrobě desetkrát menší a odpdne sotva 5% hmoty, která se však dá znovu zpracovat. Naproti tomu u kovových výrobků ztrácíme až 50% materiálu v podobě třísek, pilin, nálitků a jiných kovových odpadů.
Všechny ty rozmanité výrobky z barevných plastů, s nimiž se lze setkat na každém rohu, od dětské vaničky po linoleum, trubky, kohoutky, tlačítka, hračky, skříňky, láhve, nádoby, obalové fólie jsou vyrobeny některou z následujících metod,
válcováním
vytlačováním
vyfoukáváním
vystřikváním
nebo lisováním
Válcování
válcováním se vyrábějí podlahoviny, koženky, ploché desky, silnější tabule - nejčastěji z PVC neboli polyvinyl-chloridu.
Přímé vytlačování
Vyfukování fólií
Vyfukování do formy
Vakuové tažení
Lisostřik
Slouží k hromadné výrobě menších výrobků z polyetylénu, polystyrénu, z akrylového skla plexiskla - nebo pevné nárazuvzdurné hmoty označované krátce ABS.


Vloženo: 3.12.2021Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka: