PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Babí lom - Ripkova vyhlídka a Rohrerova rozhledna (Babí lom - Ripkova vyhlídka a Rohrerova rozhledna) - Ripkova vyhlídka a Rohrerova rozhledna

Přispěl: 1Skalnatý hřbet Babího lomu je oblíbeným výletním místem již od 19. století. Na jižním vrcholku Babího lomu (521 m) nechal v roce 1882 Rakouský turistický klub vybudovat dřevěný vyhlídkový altánek, tzv. Ripkovu vyhlídku. Z podnětu stejného spolu byla na severním vrcholku Babího Lomu (562 m) postavena dřevěná trámová rozhledna pojmenovaná podle brněnského starosty Rohrerova vyhlídka.(nebo rozhledna). Obě stavby sloužily návštěvníkům až do období 2. světové války, kdy zanikly. Nedaleko odtud stávala ještě dřevěná Wieserova chata, pojmenovaná podle lesního rady, která poskytovala turistům úkryt před nepohodou a základní občerstvení.

S myšlenkou obnovy rozhledny na jižním vrcholku Babího lomu přišel na konci 50. let 20. stol. Československý Svaz tělesné výchovy, kterému vypracoval projekt brněnský architekt ing. Mojmír Korvas. Betonová věž s vyhlídkovým ochozem postavená v letech 1959 - 1961 byla uvedena do provozu 14. května 1961. Je 15 metrů vysoká a postavili ji svépomocí občané nedalekých Lelekovic pod vedením MUDr. Rudolfa Albrechta. Jejich rukama prošlo při stavbě rozhledny na 70 kubíků písku, 30 kubíků kamene a velké množství železných konstrukčních dílů. Každý z vesnice, kdo šel na výlet na Babí lom, navíc musel s sebou do batohu vzít cihlu. Náklady na stavbu činily 160 tis. korun.

Údržbu rozhledny a drobné opravy dlouhá léta zajišťovala místní TJ Sokol, např. opravu poškozené střechy provedla ve spolupráci s brněnským horolezeckým oddílem. Od roku 1981 s úklidem pomáhal po dobu cca 10 let Český svaz ochránců přírody. V srpnu 2002 přešla rozhledna do majetku obce Lelekovice, která stavbu průběžně opravuje. Například na podzim 2006 nechala provést brněnskou firmou Flexistav s.r.o. opravu betonových částí rozhledny. V roce 2010 došlo ke statickému zajištění podhledů ochozů, instalaci nových dveří do prostoru pod betonovým schodištěm, byly provedeny nátěry zábradlí, oprava spodní části schodiště a osazení nové kamenné pamětní desky (namísto ukradené bronzové). Výše uvedené bylo financováno z rozpočtu Svazku obcí Ponávka za dotační podpory Jihomoravského krajského úřadu. Další větší opravy prodělala rozhledna ve druhé polovině roku 2021, kdy byla podle projektové dokumentace architektonické kanceláře Burian – Křivinka zejména vyměněna dlažba na obou vyhlídkových ochozech, renovovány betonové konstrukce, provedeny nové nátěry a zvýšeno zábradlí.


Vloženo: 7.7.2022Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 47 do následujícího políčka: