PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Brno - dělnická kolonie Mezírka (Brno - dělnická kolonie Mezírka)

Popis: Koffilerova (Schmalova) textilka

Rok 1763 byl pro brněnský textilní průmysl klíčovým. Tehdy byla v katastru předměstské obce Velká Nová ulice - jinak v dnešní Lidické ulici - zprovozněna první textilní manufaktura, která se během následujících dvaceti let rozrostla ve velmi prosperující podnik, kde se v době největšího rozkvětu tkalo až na sto dvaceti stavech a výrobky se odtud vyvážely i na vzdálené zahraniční trhy. Z ulice továrna činila dojem běžného klasicistního domu, na protáhlé parcele však budovy byly uskupeny kolem tří nádvoří.

Soukenickým mistrům a části dalších zaměstnanců poskytl majitel Jan Leopold Köffiler bydlení v domcích, které navazovaly přímo na textilku. Vznikla tak nestarší dělnická kolonie v Rakouských zemích. Původně byla nazývána Červená ulice – později byla její část pojmenována jako Schmalova – podle dalšího majitele – a původně Koffilerova zaměstnance Jindřicha Schmala.

Zřejmě z nepochopení původu názvu se ze Shmalovy po vzniku republiky stala Mezírka. Původní textilku nahradila koncem dvacatých let novostavba hotelu Slovan, rovněž dělnická kolonie začala být asanována již za první republiky – a zbývající část pak do svého definitivního zániku v padesátých letech za příliš dobrou adresu neplatila. Budovy se změnily zcela, do značné míry však respektují průběh původních parcel – třeba spojení Mezírky s Lidickou zůstává nadále poněkud neobvyklé - a to přes pasáž hotelu.

Prameny: Brno - proměny města, Brno - vývoj města a připojených obcí


Datum: stav v 19. stol.

Autor: Jan Tomášek
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 14.10.2012