PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Žitný mlýn (Scherlmühle)

Popis: Scherlmühle
V popředí jsou zachyceny objekty Scherlmühle čp.1 (608 m.n.m.),ještě před jeho přestavbou.Při štítové zdi mlýna (objekt vpravo) směrem k Losenici bylo vodní kolo.Na fotu je vidět odtokový kanál od mlýna.

Scherlmühle stál již v 70.letech 18.století,kdy byl zdejším mlynářem Josef Scherl,dle jehož příjmení nesl později mlýn název.Nejprve byl pojmenován jako Nový mlýn.
Josef Scherl měl manželku Evu Theresii roz.Strobl.Ve mlýně se jim narodily děti:Rosina 1778,Paul Franz Xaver 1780,Johann Jakob 1783.
V roce 1837 vlastnil Scherlmühle Franz Treybal.
Před odsunem pův.obyvatel zde hospodařil na 16,35 ha pozemků mlynář a zemědělec Karl Kornmüller s manželkou Marií roz.Hoidn z Tuškova čp.5.Měli dvě dcery a tři syny.
Syn Karl ml.,nar.1911,jenž byl zemědělcem v Kornmühle,se oženil v roce 1935 v Nicově s Franziskou roz,Matschiner 1915 v Řetenicích (dcerou Josefa Matschinera,domkáře z Řetenic čp.22 a Filomeny roz.Winter z Nicova čp.12).
Další syn Johann,nar.1914,byl rovněž zemědělec.Byl povolán do války,kde v roce 1943 podlehl válečnému zranění v lazaretu.
(info A.Anderle a web Porta Fontium)

Vzadu stojí objekty Kornmühle čp.4 (také Kordikenmühle nebo poté Augustenmühle - názvy dle jeho aktuálních majitelů).Vodní kolo bylo umístěné při (z tohoto pohledu) zadní straně mlýna (nejvyšší budova).
Pod mostem přes Losenici na jejím levém břehu při cestě do Rejštejna je vidět hostinec "U Skalního sklepa"čp.3 - viz lokalita Kornmühle/dobové foto č.2,novodobé foto č.1 a článek "Hostinec".
Hned nad mostem se rozdělovala cesta.Při Losenici proti proudu vede cesta na Karlinu Pilu a Červenou.Napravo stoupala cesta (dnes zarostlá a nepoužívaná) do Pilsenhofu a Cimruků.

Datum: 1910

Přispěl: pašerákVloženo: 18.9.2017
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist