PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Žitný mlýn (Scherlmühle)

Popis: Scherlmühle
V popředí jsou zachyceny objekty Scherlmühle čp.1 (608 m.n.m.),ještě před jeho přestavbou.Při štítové zdi mlýna (objekt vpravo) směrem k Losenici bylo mlýnské kolo.Na fotu je vidět odtokový kanál pod mlýnem.

Scherlmühle stál již v 70.letech 18.století,kdy byl zdejším mlynářem Josef Scherl,dle jehož příjmení nesl později mlýn název.Nejprve byl pojmenován jako Nový mlýn.
Josef Scherl měl manželku Evu Theresii roz.Strobl.Ve mlýně se jim narodily děti:Rosina 1778,Paul Franz Xaver 1780,Johann Jakob 1783.
V roce 1837 vlastnil Scherlmühle Franz Treybal.
Před odsunem pův.obyvatel zde hospodařil na 16,35 ha pozemků mlynář a zemědělec Karl Kornmüller s manželkou Marií roz.Hoidn z Tuškova čp.5.Měli dvě dcery a tři syny.
Syn Karl ml.,nar.1911,jenž byl zemědělcem v Kornmühle,se oženil v roce 1935 v Nicově s Franziskou roz,Matschiner 1915 v Řetenicích (dcerou Josefa Matschinera,domkáře z Řetenic čp.22 a Filomeny roz.Winter z Nicova čp.12).
Další syn Johann,nar.1914,byl rovněž zemědělec.Byl povolán do války,kde v roce 1943 podlehl válečnému zranění v lazaretu.
(info A.Anderle a web Porta Fontium)

Vzadu stojí objekty Kornmühle čp.4 (také Augustenmühle nebo Kordikenmühle).Vodní kolo bylo umístěné při (z tohoto pohledu) zadní straně mlýna-nejvyšší budova.
Vlevo od Kornmühle,těsně při lesu,je vidět dům čp.5.
Pod mostem přes Losenici na jejím levém břehu při cestě do Rejštejna je vidět hostinec "U Skalního sklepa"čp.3 - viz lokalita Kornmühle/dobové foto č.2,novodobé foto č.1 a článek "Hostinec".
Hned nad mostem se rozdělovala cesta.Při Losenici proti proudu vede cesta na Karlinu Pilu a Červenou.Napravo stoupala cesta (dnes zarostlá a nepoužívaná) do Pilsenhofu a Cimruků.

Datum: 1910

Přispěl: pašerákVloženo: 18.9.2017
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist