PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Stodůlky (Stadln)

Popis: čp.50/st.p.52/1
Odpočinkové místo a přístřešek ve středu bývalé obce (je též na novodobých fotkách č.10,11,17 a na fotu č.22-ještě v dřívější podobě) je doplněno o novou masivní lavičku.
Tento turistický přístřešek stojí v místě domu čp.50.Z domu se zachovala jen část kamenných základů (podlahy?,zápraží?) s letopočtem 1940 - viz následující foto.

čp.50/st.p.52/1
obchod "Bon Juden" (Nazlrudolf)
Podružní dům k čp.68,který získal roku 1875 Žid Lewi.Byl zde obchod se smíšeným zbožím.Následující majitelé byli Adalbert a Ludwig Beer.Dne 11.5.1935 získal dům do vlastnictví Rudolf Straub z čp.210,který měl manželku Bertu (roz.Schulhauser) a dvě děti.

čp.68/st.p.55
"Pankrazhof"
Jeden z původních dvorů Georga Fishera se dostal přes Simona Koppa a Jakoba Schmida k rodině Pankraz,která vymřela z důvodu prudkého onemocnění.Získal jej Bolthasbauer a předal synovi Johannu Baptistovi,který jednu polovinu prodal sestře Hedwig Schmidt a druhou polovinu rozdělil mezi Žida Lewiho a "Fronzbauera".Poslední majitel byl Johann Schmidt,který padl v 1.sv.válce.Měl manželku Rosu (roz.Zettl) a sedm dětí,ale syn Johann mladší,jenž byl zemědělec,padl ve 2.sv.válce.
Dům měl výčepní právo.

čp.210/st.p.49
"Bon Schulkafa" (Nazlhaus)
Druhá školní budova,která fungovala od roku 1810 až do roku 1878,byla později prodaná Karlu Edenhofnerovi.Majitelé se měnili,dokud jej nezískal Ignaz Straub.Byl zde obchod se smíšeným zbožím,který jako první obchod ve vsi zřídil jeho syn Rudolf Straub a později přesunul do "Judenhaus" čp.50.Rupert Straub zde založil pekařství.Žil zde s manželkou Hedwig (roz.Landauer) a dvěmi dětmi.

(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern")


Datum: duben 2018

Přispěl: pašerákVloženo: 13.4.2018
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist