PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Prášily (Stubenbach)

Popis: Prášily
Na fotu před Prášilským potokem je vidět kaple,která byla postavena v první polovině 19.století v místní části Prášil zvané Amerika.
Ve třicátých letech 20.století v této části bylo postaveno 5 domů.(viz.příspěvek p.Vlčka v komentářích).Původní kaple,která byla zasvěcena sv.Janu Nepomuckému zanikla,stejně jako původní domy (viz.novodobá fota č.19 až 23).Nyní zde stojí kaple nová,vystavěná v místě ruiny staré kaple v červnu a červenci 1998,která byla zasvěcena 25.července 1998 tehdejším farářem Slávkem Holým sv.Prokopovi.Postaveny zde byly nově i tři domy.Poblíž kaple byla lávka přes potok.Pod lávkou byl jez (hráz) a nad ním vlevo začínal náhon na sklárnu a později papírnu.Přibližně 100 metrů vlevo od kaple bylo pod ohybem potoka v roce 1936 vybudováno koupaliště.
Na fotu je např. vidět kostel sv.Prokopa (v roce 1979 odstřelený),stará kovárna (zbořená),pivovar (později přestavěný na chatu KČT,která dvakrát vyhořela a nebyla obnovena),pila s domem Franze Blechingera (na fotu úplně vlevo-pila měla svůj náhon-oba objekty byly zbořeny),hotel s poštou a četnickou stanicí (velký bílý objekt u levého okraje fota),ve které žila v nájmu poštmistrová Marie Schuster a strážníci Karl Turner a Baptist Stadler.
Úplně nahoře stojí "Gerlvilla" čp.7 (toto čp.má ve stab.kat.1837 i v knize "Im Lande..."),ve kterém žila Theresie Gerl a v nájmu byl hoblíř dřevěného drátu Peter (padl v Rusku roku 1945 ve věku 40 let) a Julie Patzl s dcerou.Nyní má tento dům čp.124.
Druhý nejvýše stojící dům sloužil jako hájovna,ve které bydlel hajný Adolf Plechinger s manželkou Annou a čtyřmi dětmi.Ve skice stab.kat.1837 má hájovna čp.6,v knize "Im Lande..."má čp.8.Bývalá hájovna byla v devadesátých letech zbourána a nynější dům postavený v jejím místě má čp.158.
Zde v komentářích se píše o této bývalé hájovně (viz.novodobé foto č.6),která měla čp.123.Datum: před 1930

Přispěl: pašerákVloženo: 16.5.2018
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist