PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Kojetín u Petrovic - pila (Kojetín u Petrovic - pila)

Popis: Černý lev 777 - příběh třetího odboje
Odbojová organizace Černý lev 777 vznikla na přelomu let 1948 a 1949. Působila v oblasti na Sedlčansku, Petrovicku, Milevsku a okolí obce Chyšky.


Členové organizace:

Jiří Řezáč (1928)
Jaroslav Sirotek (1923)
Bohumil Šíma (1928)
Josef Novák (1923)
Jiří Dollista (1929)
Karel Kothera (1927)
Ladislav Šimek (1912)

Tito mladí lidé se netajili s nespokojeností s vývojem po únoru 1948. Téměř u všech hrálo velkou roli rodinné prostředí. Řezáč, Sirotek, Dollista a Novák pocházeli ze zemědělských rodin. Starost o hospodářství převzali po svých předcích a nepochybně zdědili i zdravý vztah k rodinnému majetku. Byli tak zblízka konfrontováni se zemědělskou politiku KSČ: s jejím kolektivizačním úsilím a cílenou likvidací soukromě hospodařících zemědělců.

I rodina Šímova až do roku 1950 soukromě podnikala, vlastnila pilu v Kojetíně u Petrovic. Řezáč a Kothera navíc byli z rodin s katolickou výchovou.

Řezáč demonstroval svůj nesouhlas s režimem ve volbách v květnu 1948 vhozením bílého lístku do volební urny. Spolu se Sirotkem, Šímou, Novákem a Dollistou poslouchali zahraniční rozhlasové stanice, především české vysílání Rádia Svobodná Evropa.

První větší akcí Řezáče a Sirotka bylo přerušení elektrického vedení do obce Nechvalice na jaře roku 1949. Chtěli tak překazit veřejnou schůzi, na které mělo být založeno JZD.

V květnu 1949 se rozhodli zastrašit újezdního tajemníka KSČ. Počkali si na něj, a když kolem nich projížděl na motocyklu, několikrát vystřelili do vzduchu.

Aby ztížili vyšetřování, vyhotovili Řezáč se Sirotkem několik letáků, které podepsali jménem skupiny "Černý lev"777.

Největšími akcemi odbojové skupiny byly útoky pyrotechnickými na stranické sekretariáty v Sedlčanech a Milevsku. Při výbuchu byl smrtelně zraněn příslušník SNB - štábní strážmistr Josef Skopový , který tu noc budovu sekretariátu hlídal.

K prozrazení - jak už to bývá došlo náhodou a přeřeknutím. Jiří Řezáč, Jaroslav Sirotek a Bohumil Šíma byli odsouzeni k trestu smrti. Josef Novák a Jiří Dollista dostali doživotí, Ladislav Šimek 22 let a Karel Kothera 21 let.

(zdroje: internet)
Datum:

Autor: koláž JT
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 9.4.2020
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist