PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Zaječí mlýn (Hasenmühle)

Popis: Haasenmühle čp.35/st.p.273 (pův.čp.22)
Haasenmühle,jenž byl zbudován zřejmě již před rokem 1757 potomky mlynářského rodu Haas ze Stodůlek na pravém břehu říčky Křemelné v nadmořské výšce 681 metrů,měl (dle skici stab.kat.1837) tvar písmene L se vchodem do mlýna ze "dvora".
Dle porovnání zákresu v císař.povinn.otiscích,leteckých snímků a mapování v terénu byl objekt mlýna časem přestavěn a rozdělen na dva samostatné,při sobě rovnoběžně stojící objekty,mezi kterými vedla cesta.Průčelí mlýna bylo po přestavbě (proběhlé zřejmě ještě před r.1885) směrem ke Křemelné.Jestli tomu tak bylo již napořád není úplně jisté.
Pozice vodního kola se dle výše uvedených dokumentů rovněž změnila.V mapě stab.kat.je zakresleno v.kolo s mlýnicí odděleně od obytné části.Za poslední podoby mlýna bylo v.kolo situované při jeho jz štítu,kdy již byla mlýnice spojená s obytnými prostory pod jednou střechou.
V roce 1886 obdržel mlýn nové číslo popisné.Před odsunem pův.obyvatel k hospodářství patřilo 13 ha pozemků.
V matričních zápisech je mlýn označen buď jako Sattelberg čp.22 (resp.35) nebo Haasenmühle i Hasenmühle.
Jelikož je v rodácké knize "Im Lande der künischen Freibauern" tento mlýn pojmenován jako "Haasenmühle"nebo také "Haasmühle" (vystavěný mlynářským rodem Haas ze Stodůlek) a tuto informaci potvrzují také matriční zápisy,je tudíž název Zaječí (Hasen) nepřesný.
V mapě 1.vojenského mapování z let 1764-1768 mlýn sice zakreslen není (asi se chybička vloudila),ale dle matričního zápisu z roku 1759 již stál.
Ve druhém (1836-1852) a třetím (1877-1880) voj.map.již zakreslený je pod názvem Bauermühle.
Roku 1951 ještě mlýn stál.Stav mlýna v roce 1959 ukazuje následující foto.
Zhruba 180 metrů dlouhý náhon začínal asi 80 metrů pod koncem skluzu Vchynicko-tetovského plavebního kanálu do Křemelné.
Do koryt vodních toků byly vestavovány šikmé hráze s propustěmi (jezy),které sváděly vodu do náhonu pro zabezpečení dostatečného průtoku pro vodní provozy.
Dle starých map byla náhonová hráz i nad Haasenmühle.Při průzkumu terénu se z hráze nedochoval žádný pozůstatek.
V knize Josefa Haase "Rund um den Keisleiten" (Kolem Křemelné) je zmínka o lávce přes Křemelnou.Lávka protínala říčku kousek pod začátkem náhonu.Cesta dále pokačovala stoupáním k Zadním Paštím.
V kronice obce Srní,která zahrnuje i historii Sedla,je zmínka o třech místních mlýnech,kde u všech byl i přidružený pilařský provoz.Jedním z oněch třech mlýnů s pilou byl tento Haasův mlýn.

Přibližně 100 metrů sv směrem vpravo při cestě od mlýna stál dům čp.34 (dle pís.záznamu byl postaven v místě shořelého objektu).
V roce 1837 v tomto místě ještě žádná stavba nebyla.O pár metrů blíže ke mlýnu,na druhé straně cesty,byl objekt na st.p.272,zrušený nejspíše ještě před rokem 1880.
V roce 1951 Haasenmůhle ještě stál.Stav mlýna v roce 1959 ukazuje následující fotografie.V roce 1964 ze mlýna zbývaly již jen části obvodového zdiva.Dům čp.34 už také nexistoval.
Obytný objekt bez čp.na st.p.274 zbouraný roku 1903 (viz komentář p.Vlčka),stál přibližně 120 metrů jz od mlýna vlevo u cesty směrem k sedelskému čp.21.Datum:

Autor: zdroj:fotoarchiv E.Kintzla
Přispěl: pašerákVloženo: 15.4.2020
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist