PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Korytany (Korytany)

Popis: Fragmenty třicetileté války
FRAGMENTY TŘICETILETÉ VÁLKY

ZAPALOVÁNÍ PALNÝCH ZBRANÍ

Nejstarší způsob zapalování palných zbraní - tehdy nazývaných píšťaly byla žhnoucí doutnáková šňůra která se přiložila k malému otvoru do hlavně - což se uvnitř hlavně měl způsobit výbuch a píštala vystřelit.

Poněkud propracovanější byl "doutnákový zámek", doutnnák se stále zapaluje ručně, ovšem k zápalnému kanálku do hlavně ho posune mechanizmus spřažený ze spouští.

Křesadlový zámek - střelný prach po zmáčknutí spouště zažehne úder křesadlového kamene.

Kolečkový zámek - zapalovací jiskru vytváří ozubené kolečko...

BITVA U JANKOVA

Císařská s švédská armáda stály proti sobě jednoho rána roku 1645 proti sobě v údolí u středočeské vsi Jankov - ovšem oddělovala je jistá vzdálenost a také překážky - třeba rybníky a také vlastní ves Jankov - které se jako jedné z mála vsí v okolí až dosud vyhýbalo válečné plenění.
Celá bitva byl vlastně sled obchvatů - nejprve se Švédové pokusili záutočit na císařské levé křídlo a obešli Jankov pochodem proti směru hodinových ručiček přes kopec - který na čas získal název "Kappellhodjen". Při útoku Švédové využili svou převahu v dělostřelectvu - zatímco císařská armáda svou mírnou početní převahu nebyla sto příliš využít.

Poledne rozdělilo bitvu nejen časově - ale boje po té už odehrávaly na protilehlých stráních a Švédům se navíc císařské rozdělit na dvě části a večer už slavili vítězství.Datum:

Přispěl: Jan TomášekVloženo: 29.4.2020