PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Letecká hláska Koněšín (Letecká hláska Koněšín)

Popis: PRP - 1 Kopáč

Při zprovozňování prvního typu pasivního radiolokátoru PRP-1/KOPÁČ , se potvrdilo, že sledování letounů je možné velmi efektivně zajistit i pouhým pasivním příjmem signálů vyzařovaných z letounů a že pomocí analýzy signálů lze navíc rozpoznávat typy letounů nebo pozemních (hladinových) radiotechnických vysílačů a určovat velmi přesně jejich polohu a další charakteristiky.

Radiolokátor první generace PRP-1/KOPÁČ byl v operačním použití plných dvacet let. Skládal se ze čtyř skříňových vozidel Praga-V3S, z toho tří se speciální přijímací a vyhodnocovací aparaturou a jednoho vozidla s ručním zobrazovacím zařízením Planžet.

Přijímací antény byly umisťovány na střeše skříňové karoserie nebo ve vhodných výškových objektech. Vyhodnocovací aparaturu tvořily bloky s několika sty vakuových elektronek, hyperbolickými indikátory, analyzátorem signálů a originálním hybridním počítačem, který umožňoval změřit časová zpoždění operátorem označeného cíle s přesností 100 nanosekund. Na tehdejší československou i zahraniční součástkovou základnu to jsou jistě i dnes pozoruhodné parametry. Širokopásmový přijímací systém byl přelaďován ručně nebo elektromechanicky.

Operátor vyhodnocovací části mohl (podle stupně vycvičenosti) v ručním režimu sledovat trajektorie šesti až osmi letounů.

(zdroj: web ČSLA)


Datum:

Autor: koláž JT
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 31.5.2020
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist