PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
ČKD Praha (ČKD Praha)

Popis: magnetizace
Aby mohl transformátor vykonávat svoji funkci - tedy například přenášet elektřinu z jedné cívky na druhou - nebo alespoň vykonávat tuto funkci plnohodnotně - je třeba kovový materiál této součásti - například jádro transformátoru zmagnetizovat - což znamená znamená navýšit jeho perneabilitu. Perneabilita vlastně znamená - stupeň jak je daná kovová látka - nebo spíš součást stroje - magnetická.

Perneabilita je vlastně druhotná porovnávací veličina - základními veličinami magnetického pole - přesnějimagnetizačního pole je magnetická indukce B - a význam získává magnetická intenzity H a další veličina vyhrazená právě pro proces magnetizace - a to veličina zvaná přímo magnetizace M. I když přímo magnetizace M se ve výpočtech příliš často nevyskytují - spíš se ve vzorcích vyskytují veličiny nějak související - nebo ještě častěji veličiny ze kterých magnetizace vychází - tedy například magnetické momenty - dřívějším a výstižnějším označením malé "m" s doplňujícím indexem o jaká druh momentu se vlastně jedná. Aktuálně se vyskytují jiná označení pro magnetické momenty - například "j" - ale je otázka proč se zavedená označení mění.

Pro kvantitativní popis jak vysoce je látka magnetická - což vyjadřuje výše zmíněná porovnávací perneabilta je však podstatnější poměr předchozích dvou veličin - tedy indukce B a intenzity H.

Úplné nejednodušší vyjáření stupně magnatizace látky je vzorecB(magn indukce) = mí (permeabilita látky) krát H (magn intenzita)

shrnuto

PŘI MAGNETIZACI SE NAVYŠUJE MAGNETICKÁ INDUKCE "B" - ZATÍMCO MAGNETICKÁ INTENZITA "H" ZŮSTÁVÁ NA VÝHOZÍ ÚROVNIDatum:

Autor: JT
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 28.7.2021

Processing time: 14 msec.
IP address = 44.212.99.208
desktop version