PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Brno - Josefov (Brünn - Josephstadt)

Popis: Četnické letecké hlídky

Ke zřízení letecké policie byly československé úřady donuceny přistoupit kvůli častým nehlášeným přeletům cizích letadel přes území republiky.

Četnické letecké hlídky zahájily činnost v roce 1935 - například ve Francii byla podobná služba zavedena již o šest let dříve.


Prvních 5 stanic ČLH vzniklo v Chebu, Liberci, Hradci Králové, Dolním Benešově u Opavy a ve Vajnorech u Bratislavy. Armáda zapůjčila do jejich služeb téměř to nejhorší, co ve svém arzenálu našla. Zastaralé a nevýkonné stíhačky Škoda D.1. Ty už byly totiž z prvoliniové služby vyřazené, a tak si tam asi řekli, že jim chybět nebudou. A jako by toho nebylo dost, dodala vzápětí ještě horší dvoumístná Aera Ap.32.

Ze začátku měla každá z pěti hlídek k dispozici jedno letadlo. V dalších letech došlo k navyšování hlídek a zvyšování počtu letadel na minimálně dva kusy u každé.

Zbarvení letounů ČLH bylo určeno předpisem. Horní, boční a spodní plochy kryla šedozelená barva, zvaná četnická oliva.

Dále se aplikovala šarlatově červená barva na vrtulový kužel případně větší část přídě a na náběžné hrany křídel, VOP a SOP. Stejnou barvu s bílým lemováním měly imatrikulační značky ve tvaru OK-PXX, kde P znamenalo "policejní". Umisťovaly se na trup a křídlo/a shora a zdola.

Výsostné znaky ve tvaru sférického trojúhelníku byly pouze na SOP.

Za celou krátkou historii ČLH se v jejich službách vystřídalo 47 letadel s „policejní“ imatrikulací. Zpočátku byly stroje zapůjčeny od armády, později byly objednávány nové. Jednalo se o 7 kusů Škoda D.1, 4 Aero Ap.32, 26 Avia B.534 a 10 Letov Š.328.

Úkolem četnické hlídky bylo donutit stroj přistát, střelba na něj byla samozřejmě v každém případě zakázána, což je i logické. Dle předpisů se měl nejprve pilot četnictva zkusit „povel“ k přistání rádiem (což bylo možné pouze v připadě, ži přijímač měla i protistrana), dále by následovaly výstražné výstřely ze signální pistole a dále pak manévrováni strojem jako třeba podlety - či mávání křídly.

Reálné výsledky podobných zásahů ovšem měly být nevalné.

(především na základě iDNES)


Datum:

Autor: JT
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 22.8.2021
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist