PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Adamovské železárny a strojírny (Adamovské železárny a strojírny)

Popis: frekvence - perioda - amplituda

Frekvence a perioda
----------------------

veličiny se vyskytují jak v mechanice - tak elektrotechnice - i když jsou znázorňovány s poněkud jiným průběhem (frekvence v elektrotechnice jako sínusovka)

1. frekvence
je obecně počet opakování děje za nějaký čas. Obvykle se sice používá jako vztažný čas sekunda, ale třeba v mechanice je to často i minuta. Příkladem budiž otáčkoměr v autě, který ukazuje frekvenci v otáčkách za minutu. I výraz "dvakrát za rok" nebo "pětkrát za den" vyjadřuje frekvenci.

2. perioda
je čas na jeden opakující se děj. Příměstské vlaky jezdí s půlhodinovou periodou.

Perioda - kromě doby jedné otáčky ovšem je také převrácenou frekvencí - vztahuje se tedy k "referenční" hodnotě frekvence - což je nejčastěji jedna vteřina.

Výkonná složka periody na ose "y" je tedy rovna době jedné otáčky a časoměrná složka na ose "x" zase odpovídá hodnotě ke které je srovnávána frekvence - tedy například jedné vteřině,

Amplituda
-----------

je veličina už spíš z oblasti elektrotechniky - a také radiotechniky - a v amplitudě je také zakódován zvuk rozhlasového vysílání.
Amplituda je česky rozkmit. Její hodnota říká, jaká je maximální výchylka periodického děje. Sledovat se přitom mohou různé veličiny, které ten děj popisují. U kyvadla nebo pérování na gauči je to obvykle vzdálenost výchylky od střední polohy, ale může to být také maximální ruchlost, které kmitající objekt dosáhne. V elektrických dějích je to obvykle maximální odchylka od nulového proudu, nulového napětí nebo nulového výkonu. Podobně je to i u zvuků, kde amplituda může znamenat jak akustický výkon v daném bodě, tak třeba i maximální výchylku nebo maximální rychlost kmitajících hmotných těles (membrány reproduktoru, masy vzduchu).Datum:

Přispěl: Jan TomášekVloženo: 17.11.2021
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist