PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Mlýn v Pusté Rybné (Mlýn v Pusté Rybné)

Popis: Evangelický sbor v Pusté Rybné

/příspěvek se rovněž vztahuje k hájovně Hraničný/

Obec Pustá Rybná
---------------------


Katastr obce zdobí kostel sv. Bartoloměje, baptistický kostel, evangelický kostel, evangelická fara z hrázděného zdiva, velmi zachovalá roubená stavení, osmiboká roubená stodola s expozicí starých zemědělských strojů i nářadí a z přírodních krás pak rezervace Damašek a přírodní památka Rybenské Perníčky.

Oblast Pusté Rybné patřila od Tolerančního patentu ke sboru v Telecí, třebaže zde evangelické vyučování probíhalo hned od roku 1784. V roce 1847 byla postavena evangelická škola. Ale roku 1890 vznikl filiální sbor a 22. prosince 1892 byl potvrzen samostatný evangelický reformovaný (h.v.) sbor, vzniklý odtržením od teleckého.

Evangelický kostel v novorenesančním slohu, se čtyřbokou věží nad průčelím, byl postaven v letech 1890-1894. Slavnostně byl otevřen 29. června 1894. V posledním čtvrtstoletí proběhla oprava exterieru kostela. Od roku 1994 je Pustá Rybná kazatelskou stanicí sboru v Telecí.

hájovna Hraničný a hrabě Kinský
-------------------------------------

V místech zvaný Hraničný – uprostřed hlubokých lesů stávala hájovna a lesovna patřící velkostatku Rychmburk. Popisnými čísly patřily tyto dvě samoty k Damašku – ten zas původně náležel k obci Březiny, po referendu v r. 1919 však k obci Pustá Rybná.

Značná odlehlost a špatná dopravní dostupnost tohoto místa způsobila, že dnes zde po stavbách ani jejich obyvatelích nenajdeme žádné památky.

Zmíněná odlehlost však měla i jistou výhodu – totiž jako vhodný úkryt posloužila i majiteli panství hraběti Filipu Kinskému. Ten, jsa výbušné povahy se dostal do konfliktu nejenom s armádními špičkami ale i se členy císařského dvoru. Poslední kapkou bylo, když inzultoval generála Savčinského, který se příliš důvěrně choval k jeho choti. Ve Vídni byl pak na něj vydán zatykač a před pronásledováním husary se ukrýval například na těchto samotách v Hraničném – nebo na zámečku Karlštejn – nebo prý dokonce u svých poddaných. U poddaných byl hrabě Kinský naopak oblíben – protože po vydání tolerančního patentu povolal z Uher evangelické kazatele.

/zdroj - informační cedule a internet/


Datum:

Autor: JT koláž
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 13.1.2022
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist