PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Bartošovice v Orlických horách (Batzdorf im Adlergebirge)

Popis: Vojákova bouda a tvrz "Hanička"

Lyžařská bouda na Orlickém vrchu - později zvaná "Vojákova bouda" a o lyžování v Bartošovicích
***

Po jednom z lyžařských závodů založili členové pěveckého spolku první lyžařský klub „Německý spolek zimních sportů Bartošovice-Mariental“ (dnešní polský Niemojóv). Za cíl si kladli zlepšení tělesné zdatnosti mládeže a rozvoj turistického ruchu.

Brzy postavili dřevěnou chatu na Orlickém vrchu, od které vedla 4,5 kilometrů dlouhá sjezdovka směrem k Bartošovicím a dál až na Mariental. Součástí areálu byl dokonce skokanský můstek.

Činnost spolku přerušila 1. světová válka a po ní už bylo lyžování běžnější záležitostí. Řada dětí například jezdila na lyžích do školy. Spolek pořádal závody na lyžích, a dokonce dlouhé štafetové závody. Jeden takový závod vedl až do dnešních lázní Ladek Zdroj v Polsku.

Kolář Klemens Neumann vyráběl v Bartošovicích sáně a od počátku lyžování i různé druhy lyží, o které byl zájem v celém kraji. Na základě stále se zvyšující poptávky otevřel roku 1925 v Bartošovicích novou, velkou moderní dílnu, která vyráběla dokonce i dřevěné karosérie na autobusy. Díky němu jsou Bartošovice kolébkou výroby lyží v Orlických horách.

Za druhé světové války využívala lyžařskou chatu na Orlickém vrchu armáda. Získala tím přezdívku „Vojákova bouda“. Byla srovnána se zemí v padesátých letech a po druhé světové válce ani činnost spolku nebyla obnovena.

(podle textu z internetu)


Datum:

Autor: JT kresba na základě místopisného pořadu
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 6.6.2022

Processing time: 14 msec.
IP address = 34.239.151.124
desktop version