PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Předchozí  Další  
Brno - nouzová kolonie "Na Rybníčku" (Brünn - Kolonie in der Teichgasse)

Popis: Sportoviště na Planýrce

Lokalta které se říkalo Smetisko, nebo podle nouzové kolonie Planýrka, byla využívána pro sport už v meziválečném období , a to díky dobré dostupnosti od centra. Bylo tu několik hřišť v červenci 1922 se zde konala první zemská spartakiáda. Vzhledem k narůstající podpoře hokeje a fotbalu tu v roce 1935 začaly přípravy pro oba sporty. Vše zhatila druhá světová válka.

Po válce plány znovu ožily. Byl postaven zimní stadión, který byl uveden do provozu již v roce 1947, v letech 1949 - 1953 na místě vyrostl největší fotbalový stadión. V podrobném zastavovacím plánu z roku 1952 je uvedena i zimní a letní plovárna. Městu totiž chyběly vodní plochy pro sportovní využití, nebyl k dispozici plavecký bazén o délce 50 metrů, a narůstala i poptávka po rekreačním koupání i výcviku neplavců. protože plavecká negramotnost dosahovala 60 procent.

První investiční záměr na krytý bazén je z roku 1959. O pět let později pak do plánů přibyla i letní plovárna se dvěma bazény a venkovní tribunou. Projekt vypracoval brněnský Stavoprojekt, v jehož interní anonymní soutěži uspěl renomovaný architekt Otakar Oplatek. Dokumentace byla hotová roku 1966. Stavět se mělo na etapy, jako první přišla na řadu dnešní budova krytého plaveckého areálu s hlavním bazénem o délce 50m. malým bazénem pro neplavce a gymnastickou halou.

Zemní práce na staveništi začaly v létě 1967 a stavba byla slavnostně zahájena betonováním základů v květnu 1968. Provázely ji mnohé problémy počínaje špatným podložím a nedostatkem pracovníků konče. Na místo plánovaných čtyř to nakonec trvalo deset let,

Datum:

Autor: JT koláž na podkladě internetu
Přispěl: Jan TomášekVloženo: 20.7.2022
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist