PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Praha-památník tanku č.23 (Prag - Denkmal des Panzers Nr. 23)

Popis: Osádka por.Gončarenka
Skuteční hrdinové tohoto příběhu-sedící zleva: kulometčík serž.Alexandr Filippov a řidič staršina* Ilja Šklovskij, stojící zleva: střelec serž.Pavel Batyrev, velitel por.Ivan Gončarenko a nabíječ serž.Nikolaj Kovrigin. Z posádky nepřežil boj na Klárově por.Gončarenko, těžce zraněn byl staršina Šklovskij (přišel o oko) a serž.Kovrigin. Jejich tank T34/85 patřil do sestavy 1.tankového praporu 63.gardové tankové brigády.
Komunisté se vyznačovali nezájmem o skutečné řadové hrdiny. V padesátých letech se zdůrazňovalo hlavně masové hrdinství vojsk a vojevůdcovská genialita Stalina. Až po dvaceti letech v r.1965 mohla stará Gončarenkova maminka v slzách stanout u hrobu svého statečného syna, kdy byla v době uvolnění vypátrána čs.úřady společně s tehdy ještě žijícími členy osádky tanku. Členové osádky byli jmenováni čestnými občany Prahy.

*staršina-hodnost v Sovětské armádě odpovídající hodnosti čs.rotmistra, u seržantů Gončarenkova tanku není ve zdroji rozlišeno zdali se jedná o hodnosti mladšij seržant (desátník), nebo staršij seržant (četař).

Datum: 1945

Autor: J.Marek, Barikáda z kaštanů
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 12.4.2007
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist