PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Úbočí-synagoga a židovská čtvrť (Amonsgrün-Synagoge und das Judenviertel)

Popis: Stéla s hexagramem
I nejbohatší Židé bývali pohřbíváni prostě, v bílém rubáši bez kapes (s sebou nevezmeš si ničeho) a rakvi z borového dřeva do které bývala přidána hrst zeminy z Erec Jisrael (země Izraelské). Květiny, šperky apod. nejsou židovskými pohřebními rituály povoleny. Přemístění ostatků je hrubým přečinem proti zásadám judaizmu.
Na náhrobky kladou Židé i poučení nežidovští návštěvníci hřbitovů malé kaménky. Jedná se o prastarý zvyk, jehož kořeny nejsou přesně známy. Jedna z teorií praví, že v dobách, kdy Izraelité obývali polopouštní středovýchodní oblasti, po pohřbu zemřelého přivalili na hrob kameny, aby divoká zvěř tělo nevyhrabala. Kaménky pokládané na náhrobek pak symbolizují tuto někdejší činnost. Lidová židovská tradice říká, že je lépe dostávat květiny za živa a kameny po smrti, nežli naopak... Ben je hebr.syn, eben pak kámen a tóra hovoří: "Bude-li Sladký požehnaný chtít, učiní i z těchto Kamenů Syny Abrahamovy.."
Nicméně vylomit kámen (popř.kus malty!) z ohradní zdi není zrovna "košer". I takové věci lze spatřit. Příchozí by měl uctít zemřelé kamínky přinesených z míst, které má rád, popř. je alespoň nasbírat v přírodě mimo hřbitov....


Datum: 2008

Autor: Pavel Frýda
Přispěl: Pavel FrýdaVloženo: 16.6.2008
VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist