EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Nezdaschow-Synagoge (Neznašov-synagoga)

Beschreibung: Neznašov-židovská škola
Větší budova v uličce čp.51 je bývalá židovská škola a zřejmě v ní bývaly i prostory pro jednání židovské obce. Po stranách někdější židovské domky ghetta.
V dobách, kdy v křesťanské společnosti převládala negramotnost, téměř každý Žid ovládal čtení a psaní v hebrejštině, která se používala v liturgii, jako hovorový jazyk byl užíván jidiš, mající základ v němčině, psaný alef-bejtem (tj.hebrejskými znaky). S nástupem josefinských reforem a židovského osvícenství tzv.haskaly od konce 18.století byla hovorově užívána běžná němčina, v českých oblastech pak čeština. Vyšší vzdělání bylo možno dosáhnout v tzv.ješivě.
Nicméně vzdělávání židovských dětí od 6 do 12 let mělo i své horší stránky, vyučovalo se v nevhodných prostorách, pomůckami byly jen hebrejský slabikář, pisátko, břidlicová tabulka. Vyučování probíhalo od 8. do 12. a pak od 13.do 17.hod, letní prázdniny křesťanských kamarádů židovské děti neznaly, nevyučovalo se jen v pátek odpoledne a v sobotu, kdy zase musely děti na bohoslužby do synagogy, neděle byla všední den...


Datum: 2009

Autor: Pavel Frýda
Beigetragen: Pavel FrýdaEingegeben: 11.6.2009
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist