EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Shönau (Činov) - Die Geschichte

Beigetragen: Pavel Beran

Činov se rozkládal v údolí v nadmořská výšce 670 m na jižním úpatí Doupovských hor zhruba 6 km severozápadně od Bochova. První zmínka o Činovu pochází již ze 14. století v souvislosti s pověřením rychtáře Pesolda z Hartmannsgrün (Lučiny – dnes také zaniklé obce) vymýtit les jižně od Šemnice a založit tam ves Schönau.

Roku 1776 byl postaven kostel Sv. Martina, který stával na vyvýšenině nad vesnicí. Byla to jednolodní, obdélná menší stavba s pravoúhlým užším presbytářem. Nad trojúhelníkovým štítem byla věžička se zvonem a zakulacenými okny. Obec měla ještě před tím dřevěnou kapli, která po postavení kostela sloužila jako márnice. V roce 1856 byla postavena na nedaleké louce kaplička s obrazem Anny a Jana.

V roce 1926 v obci probíhaly veliké oslavy 600letého výročí založení obce. V souvislosti s tím místní kronikář Ernst Schneider a další spolupracovníci zpracovali obsáhlou (700 stran) pamětní knihu obce, kterou dodnes potomci původních odsunutých obyvatel opatrují.

Dnes jsou v Činově pouze dva domy a velká skládka komunálního odpadu (10 ha) pro město Karlovy Vary. Kostel dnes připomínají zbytky zdi hřbitova, který byl okolo kostela. Také je možné nalézt zbytky původní kaple.

(Upraveno podle knihy Z. Binterová: Zaniklé obce Doupovska II, Oblastní muzeum Chomutov, 2004)

Eingegeben: 20.5.2005Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 66 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist