EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Historie [zdroj: Pavel Beran 20.5.2005]

Kommentar/Präzisierung:
Konec Jelení a Závod míru
[vloženo: Ilja Žáček 15.2.2016 17:13]

Zajímavé líčení p. Koláře o konci kostela v Jelení mi trošku koliduje s líčením jiného pamětníka, které jsem slyšel na návštěvě v Jelení, loni v létě. Jméno toho pána si bohužel nepamatuji, ale možná budou Alice a Anbu (současní obyvatelé) vědět. Demolice vesnice před Závodem míru prý proběhla přesně tak, jak je vylíčeno, ale podle toho, co jsem slyšel já, není úplně pravda, že by "úřady neměly zájem o oživení obce tak blízko u hranic". Prý bylo Jelení po válce opět osídleno a to uměle, Romy z východního Slovenska a právě jejich způsob "hospodaření" v sudetských chalupách měl za následek postupnou devastaci kostela i obce, prakticky všeho co nebylo ve správě pohranční stráže. Teprve po několika letech prý úřady uznaly, že sociálně inženýrský projekt se nepovedl, nové obyvatele přesídlily na sídliště v průmyslových městech v údolí a "úklid" zdevastovaných zbytků obce a kostela ve stylu potěmkinovy vesnice už byl jen logickým závěrem nepovedeného sociálního experimentu. Taky nevím, jestli se dá NDR, která byla tehdy na druhé straně hranice, označit za "demokratický stát". Spíše je pravděpodobné že zdevastované zbytky sudetské vesnice by se prostě jen nevyjímaly hezky v dobovém tisku, tak musely zmizet.
Není tedy úplně namístě obvinit socialistické úřady ze záměrné devastace sudetských vesnic, se spoustou zanechaného majetku se zřejmě zpočátku snažily nějak hospodařit, ale nedostávalo se asi tolika lidí ochotných obsadit domy vyhnaných obyvatel. Ti, kteří majetek dostali do rukou s vidinou "něčeho za nic" s ním pak často pohříchu neuměli nakládat ke všeobecnému užitku.
Ostatně pokusy o umělé osidlování Sudet jsou také velmi zajímavou a mnohdy dost tragickou kapitolou naší historie, která by si možná zasloužila víc pozornosti. Skoro bych řekl, že čím blíže k hranicím a dále od centra republiky, tím horší to bylo. Jelení je proto jeden z nejhorších příkladů vůbec.

 Ihre Reaktion
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist