EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hühnerwasser (Kuřivody) - Geschichte des Ortes Hühnerwasser

Beigetragen: Petr Matoušek

Hühnerwasser war eine Gründung der Krone in den Jahren 1264 bis 1278. Es war ein Versuch des böhmischen Königs Przemysl Ottokar II. einer Kolonisierung einer herrenlosen Gegend durch die Gründung einer Königsstadt am Handelsweg von Zittau nach Prag.

Erster Besitzer war vermutlich Hertwig von Krawarn. Die erste schriftliche Erwähnung stammt aus dem Jahr 1279. Im naheliegenden Bösig wurde zu dieser Zeit die böhmische Königin und Witwe des Przemysl Ottokar II., Kunigunde von Halitsch mit ihrem Sohn Wenzel gefangen gehalten. Sie bat damals um die Erlaubnis des Besuchs der Kirche des Hl. Georg in Vristad. Einer Stadt, die es im 15. Jahrhundert nicht mehr gab, dafür aber eine mit den Namen Kuřívody. Im 17. Jahrhundert wird dann auch die deutsche Bezeichnung Hühnerwasser verwendet. Der Ort hatte seit 1868 eine der ersten Poststationen in Nordböhmen, 1904 kam ein Telefon- und Telegrafenamt hinzu.

Von den historischen Gebäuden ist in Hühnerwasser nur die Kirche erhalten geblieben. Ursprünglich ein frühgotisches Gebäude, später immer wieder renoviert und mit einem Turm versehen. Erhalten blieb auch der Altar, der in den 50er Jahren in die Kirche nach Všejan gebracht wurde und ein Steintaufbecken, der sich in der Pfarrkirche in Weißwasser befindet. Dort befinden sich auch vier Bilder der Evangelisten und ein großes Holzkreuz. Alle anderen Utensilien sind zerstört.

Der Ort war Anfang des vorigen Jahrhunderts größtenteils von Deutschen bewohnt, deren Anteil bei 95 % lag.


Eingegeben: 7.10.2005Kommentar und weitere Informationen


Kuřívody jsou opět městem [Bilický Václav 20.12.2006 22:42] | Reagieren
V návaznosti na znění Zákona o obcích jsme požádali Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR o navrácení statutu města (Kuřívody byly založeny jako královské město). Bylo nám vyhověno a od 1.12.2006 je obec Ralsko městem.
Re: Kuřívody jsou opět městem [Eduard Steun 28.11.2009 20:51] | Reagieren
Tady mi něco nehraje a místo toho abych se tu dozvěděl skutečně seriózní informace o jednotlivých lokalitách,tak jsem mnohde na těchto stránkách spíše dezorientován.Nadpis zní: Kuřívody jsou opět městem,pak že byly založeny jako královské město a v závěru je,že obec Ralsko je zase městem.Tak co tedy?Kuřívody,nebo Ralsko?V tom se fakt nikdo nevyzná.Takové krásné stránky,ale co se tam napíše,to je opravdu mnohdy úděsné.Přitom to chce jenom vzít rozum do hrsti,trochu pozornosti a vše si zkontrolovat a ověřit.Pak to má smysl.
Re: Re: Kuřívody jsou opět městem [Miloš Hlávka 12.1.2010 06:57] | Reagieren
Chybička se samozřejmě občas může vloudit, ale zde je "zmatek" v názvu nynějšího města vcelku dobře vysvětlitelný. Kuřívody byly skutečně založeny jako královské město, později se dostaly do šlechtických rukou, nicméně městem nadále zůstaly. Po roce 1945 byly vysídleny (převládalo zde německy mluvící obyvatelstvo) a krátce poté pohlceny vojenským újezdem Ralsko. Tento vojenský újezd byl po roce 1990 (tuším v roce 1991) zrušen. Většina jeho území se stala součástí nástupnické obce se stejným jménem (některá území při okraji dosavadního vojenského újezdu byla připojena k sousedním obcím, například lokalita Vrchbělá k sousední Bělé pod Bezdězem). A protože Kuřívody, jedna ze součástí obce Ralsko, byly v minulosti městem, celá spojená obec podle novely zákona o obcích z roku 2006 získala nárok na navrácení městského statutu, čehož využila.
oprava [ing. Otakar Pavlík 9.1.2015 12:52] | Reagieren
obec Struhy administrativně patří pod Čachovice, Všejany jsou jižněji
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist