EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Kniha Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945

Beigetragen: Pavel Beran

Rád bych Vás upozornil na velmi zajímavou knihu, která se s naším tématem výrazně prolíná.

František Musil, Miroslav Plaček a Jiří Úlovec:
Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945

Vyšlo: v roce 2005
Další informace: Váz., velký formát, 416 stran, na 700 obr., ISBN 80-7277-285-6
Cena: 690 Kč
Nakladatelství: Libri

Citace z obálky knihy:
„Kniha Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945 vypovídá o důsledcích politických a hospodářských poměrů panujících ve druhé polovině 20. století, kterými byla zákonitě postižena i jedna ze složek našeho památkového bohatství - panská sídla. Text souborné publikace sice rámcově vychází z již vydaných děl J. Úlovce Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech a F. Musila a M. Plačka Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, které vyšly rovněž v nakladatelství Libri, avšak je doplněn o desítky nových lokalit. Nejedná se tak ani zdaleka o pouhé sloučení dvou monografií, ale o jejich podstatné rozšíření, přepracování textu a značné rozšíření i obrazového materiálu. Navíc společným vydáním se vytváří mnohem úplnější obraz, jenž ukazuje na řadu shodných rysů, ale i celou řadu rozdílů, jež především v období komunistické totality, ale i následující roky znamenaly postupující zkázu památkového dědictví Čech, Moravy a Slezska.

Slovník dává nahlédnout do pohnutých osudů několika stovek hradů, zámků a tvrzí, které po roce 1945, resp. 1948, přešly do všeobjímajícího vlastnictví státu. Novými hospodáři na kdysi pyšných panských sídlech se tehdy staly národní výbory, státní statky, jednotná zemědělská družstva i další „národní" nebo komunální podniky, což souviselo s problematickým a bezohledným využíváním historických objektů. Tehdy navíc zhoubně působilo ideologické hodnocení, podle nějž byly hrady, ale i zámky jen sídly bývalých vykořisovatelů a nepřátel pracujícího lidu. Živořící objekty, často bez základní údržby, tento způsob bezohledného drancování vydržely jen dvě či tři desetiletí, a poté začaly podléhat zkáze. Z naší krajiny tak postupně mizely desítky mnohdy cenných historických staveb, přičemž s následky takovéto „péče“ se budeme setkávat ještě mnoho let. Bylo by však chybou obviňovat z nezájmu o osud tohoto typu památek výlučně předchozí režim. Je třeba naopak ukázat, že v pozadí likvidace každé stavby režim sice stál, ovšem za něj se schovávali konkrétní lidé, kteří o osudech jednotlivých památek přímo rozhodovali. Je sice pravdou, že ne všechny památky je možné zachránit, ale zásadním nedostatkem minulého období byl fakt, že mnoho památek beze zbytku zaniklo před pořízením by jen základní fotografické a měřické dokumentace.

Mějme na paměti, že každá stavební památka má nezastupitelné místo v kontextu osídlení krajiny, a proto zánik každé z nich je velkou ztrátou. Ztrátou o to větší, že se jedná o výmluvné svědky našich středověkých i novověkých dějin. Hrady, zámky a tvrze samozřejmě zanikaly průběžně po dlouhá staletí, ovšem jejich zánik nedosáhl nikdy takové intenzity, jakou jsme byli nuceni sledovat ve druhé polovině 20. století a bohužel i ve století následujícím. Přispěje-li tato kniha k vědomí, že sami občané mohou svým aktivním postojem zabránit devastaci jedinečného architektonického bohatství naší země tam, kdy památkáři a odborní pracovníci jsou bezmocní, naplnila své poslání.“

Eingegeben: 16.1.2006Kommentar und weitere Informationen


komentář [Schoffer 3.11.2009 16:54] | Reagieren
Zdravím z tvrze v Nemili www.tvrz-nemile.estranky.cz.Kniha je pěkná ale v některých pramenech zavádějící neůplná.Např je tam psáno o některých objektech že bezezbytku zbouráno ale u některých stojí části stěn,základů,sklepů atd.Tito pisatelé také psali závádějící informace o naší tvrzi přitom ji nikdy nenavštívili ba nebyli nikdy uvnitř tím ošidili historii o černou kuchyni štukované klenvby,archeologické nálezy atd.Dále také hláška památkáři bezmocní,co to je za blbost?Ještě před 5 lety měla být naše tvrz zbourána a to památkáři neměli o ní ani ponětí žádný průzkum či zaměření.Jenom kecají a skutek utek na co jsou placeni?Peníze si mohli odpracovat pravou záchranou a to mnohde stačí málo aby se nezřítil krov či nezatékalo do objektu!!
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   


Processing time: 27 msec.
IP address = 35.174.62.162
desktop version