EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Buch: Zaniklé obce na Sokolovsku

Beigetragen: Pavel Beran

Na trhu se objevila další zajímavá kniha, na kterou bych Vás rád upozornil. Ze zkušeností s nákupem podobné literatury vím, že tyto knihy mizí z pultů velmi rychle, proto, pokud Vás tato oblast nebo téma zajímá, byste asi neměli otálet :)

Romana Beranová Vaicová:
Zaniklé obce na Sokolovsku

Vyšlo: v roce 2005
Další informace: vázaná, 252 stran, barevné a černobílé fotografie, mapy, 365 Kč
Nakladatelství: Krajské muzeum Sokolov
Anotace přímo od autorky:
„ Publikace Zaniklé obce na Sokolovsku se zabývá problematikou zániku lokalit v dané oblasti v období 2. světové války. Podle okolností zániku, které korespondují i se zeměpisným rozdělením oblasti, je kniha rozdělena do tří velkých bloků – Slavkovský les, Sokolovská pánev a Krušné hory. Na začátku každého celku je úvod přibližující okolnosti zániku obcí v dané oblasti, doplněný o několik fotografií vztahujících se k tématu. V případě Slavkovského lesa se jednalo o vytvoření vojenského výcvikového prostoru, kvůli kterému se museli vystěhovat neodsunutí němečtí i nově usídlení čeští obyvatelé, jejich domy byli zčásti rozstříleny při vojenských cvičeních a po zrušení výcvikového prostoru byly poničené stavby srovnány se zemí. V oblasti Sokolovské pánve byl zánik lidských sídel způsoben rozvojem povrchové těžby hnědého uhlí, které padly za obě stovky obyčejných domků i desítky zajímavých a vzácných staveb. V oblasti Krušných hor byl zánik mnoha obcí způsoben především odsunem německého obyvatelstva, a pak také zřízením hraničního pásma, které se stalo záminkou pro demolici opuštěných stavení. Za tímto úvodem následuje přehled vybraných obcí. Obce jsou řazeny abecedně. Na začátku každé z nich je výřez z turistické mapy s vyznačením přibližné polohy dané obce, následuje zrcadlový česko – německý text, ve kterém jsou přiblížena základní historická data, vysvětlen význam pojmenování, popsány významné stavby , okolnosti, doba zániku i současná podoba, na závěr je uveden přehled vývoje počtu domů a obyvatel v obci (roky 1869, 1900, 1930 a případně i novější). Následují historická vyobrazení a pohlednice, soudobé fotografie (v případě, že to situace umožňovala, tak z podobného úhlu), plánky obcí a případně i archivní dokumenty.
Publikace vychází z badatelské práce pracovníků historického oddělení muzea (Mgr. Romana Beranová Vaicová, Jiří Beran, Rudolf Kříž), která spočívala jak ve studiu archivních pramenů a literatury, tak i v terénním průzkumu zaniklých lokalit, kterému často předcházelo složité lokalizování obcí na základě historických map. Na základě této práce vznikl rozsáhlý soubor historické i soudobé obrazové i textové dokumentace, který byl v publikaci z větší části využit.“

Eingegeben: 19.1.2006Kommentar und weitere Informationen


chtel bych videt smych skolnich let [vojtech mezei 30.11.2010 23:12] | Reagieren
prosim o zaslani fotografie postrani aneb Vitkov rok.1960=1975
Dotaz [Eva 28.11.2012 19:20] | Reagieren
Dá se ještě sehnat kniha Zaniklé obce na Sokolovsku?
Re: Dotaz [František Ryšánek 8.3.2021 14:15] | Reagieren
Jde mi o obec Rolava býv.Sauersack,kde pusobil nas dedecek u financni straze v letech 1919-1920
dotaz [Humlová Alena 31.8.2015 11:36] | Reagieren
Zda se dá ještě koupit kniha Zaniklé obce na Sokolovsku Děkuji za odpověď či informaci.
Re: dotaz [Ivana Tothová 3.4.2020 17:48] | Reagieren
Dá se ještě koupit kniha Zaniklé obce na Sokolovsku Děkuji za odpověď či informaci.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   


Processing time: 44 msec.
IP address = 44.201.97.0
desktop version