EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Stadln (Stodůlky) - Geschichte

Beigetragen: Honza a Blanka Reichardtovi

Bývalá centrální obec největší šumavské svobodné královácké rychty, která zabírala podle tehdejšího politického správního rozdělení svojí rozlohou 236 km čtverečních po Praze druhé největší území v Čechách, se rozkládala pod horou Křemelná nad stejnojmennou říčkou. Nejprve se místu, kde vznikla pozdější vesnice, říkalo Simonovy stodoly, od roku 1617 už Stadeln.

Obec mívala dva mlýny, školu, pilu a několik hostinců. Nejzajímavější stavbou bývala jedna z nejstarších a největších usedlostí v Královském hvozdu, nazývaná Bon Bolthaus či Balthashof. Veřejná kaple svatého Sebastiana s barokním oltářem, která vzhledem a velikostí připomínala kostelík, byla postavena v 80. létech 18.století.

Z knihy: Honza a Blanka Reichardtovi, Staré Šumava – Železnorudsko a Prášilsko (vyjde v červnu 2006)


Eingegeben: 23.1.2006Kommentar und weitere Informationen


církevní věci [jan popelik 24.1.2020 11:15] | Reagieren
ve fondu ONV Sušice, karton N 268, kde jsou uchovány dokumenty týkající se věcí církevních :
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Biskupská konsistoř v Českých Budějovicích ( čj. 6035/51 ze dne 02.06.1951 ) na žádost Místního národního výboru v Nemilkově, okr. Sušice uděluje souhlas k přemístění kostelního zvonu z býv.obce Stodůlky do kaple v Nemilkově.

Ke Stodůlkám dále uvádím, že 27.11.1947 dosídlili obec Stodůlky rumunští slováci ( 6 rodin ) ze Šarany, okres Salaž, diecéze Velký Varadín ( Oradea ), z toho 2 rodiny, celkem 13 osob se vystěhovalo za rodinami do obce Hamry, okr. Klatovy a to dne 22.03.1949 (jednalo se o naší rodinu ) a pravděpodobně již zdůvodu zřízení vojenského újezdu.
vojenský výcvikový prostor [Jan Vlček 25.1.2020 18:10] | Reagieren
Na internetu je k dispozici informace,že Vojenský výcvikový prostor Dobrá Voda byl zřízen na základě rozhodnutí
vlády ČSR ze dne 5.2.1952.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 47 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist