EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Padert (Padrť) - Geschichte

Beigetragen: Honza a Blanka Reichardtovi

Bývalá brdská železářská obec, založená v roce 1565 u rybníků vybudovaných v polovině 16.století, získala své jméno zřejmě podle zpracování železné rudy, která se ve stoupách rozmělňovala na padrť. V okolí stávaly vysoké pece na tavení železa, hutě a několik hamrů, poháněných vodou z Horního a Dolního Padrťského rybníka.

V roce 1941 bylo rozšířeno území brdské vojenské střelnice a obyvatelé vystěhováni. Zůstat směli pouze dřevaři z okolních vesnic, kteří museli pracovat pro německou lesní správu.

Po válce se obyvatelé vrátili obnovit znovu svoji zpustošenou vesnici, ale už v roce 1949 byla obec včleněna do nově vzniklého Vojenského újezdu Brdy a o tři roky později (1952) opět vysídlena. Všechna stavení byla vojskem Československé lidové armády srovnána se zemí a obec přestala existovat.

Eingegeben: 8.2.2006Kommentar und weitere Informationen


Otevřeno [Burle Václav 11.9.2009 23:06] | Reagieren
Od roku 200. je tato část Brd turistům přístupná. Parkánová a Bursík otevřeli cyklistům Horní hráz Padrťských rybníků. Z tohoto důvodu zde došlo k velké devastaci přírody. Poprvé za tisíc let zde pro davy lidí nezahnízdil čáp černý ani orel mořský. Více na internetu klikni Burle anebo žiletkový plot. Bylo to na Padrti v poslední době hrůza!
Václav Burle [Marie Jarošová 19.4.2010 23:29] | Reagieren
Milý pane Václave, znám Vaše fotografie, zejména zachycující hezké okolní lesy Třemšína. Mám k Vám dotaz, jen trochu odlišný než je výše uvedená tematika.Mám podchycenu historii Vašich jmenovců - Burlů žijích po roce 1654 v Lázu, Vranovicích, Hoděmyšli a Rožmitále.Domnívám se, patříte k některé z ,,těchto větví". Máte něco podobného a zajímalo by Vás také tohle? Srdečně zdravím. Jarošová
Re: Václav Burle [Václav Burle 13.1.2011 23:48] | Reagieren
Dobrý den paní Jarošová. To mě převelice hodně zajímá. Můj praprapraděd bydlel v Hoděmyšli. Ozvěte se prosím. burle@seznam.cz
Padrť [Češková Jindra 12.4.2020 20:05] | Reagieren
Dobrý den.Zajímám se o Padrť,protože tam bydlela moje babička,děda a jejich 3 děti. S těch dědí byla moje maminka. Byli vojáky odsunuti do domku,který si museli opravit vlastníma rukama.Babíčka i mamka hodně vzpomínaly na Padrť. Chtěla jsem se zeptat zda máte více fotek z Padrtě?Dělám rodokmen a tak se dopátrala,že Babi bydlela Padrť 13 a děda Padrť 24. Možná by byla nějaká fotka a nevíte komu dům patřil.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist