EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Hinterdittersbach (Zadní Jetřichovice) - Geschichte

Beigetragen: Pavel Beran

Zaniklá osada obec Jetřichovice se nacházela na říčce Křinici severně od Vysoké Lípy. Lokalitou prochází Česká silnice (pro vozidla uzavřená lesní silnička), která zde přecházela na saské území, rozdělovala osadu na území bynoveckého a českokamenického panství.

Roku 1833 se uvádějí čtyři domy, kolem roku 1900 sedm stavení, ale již dříve tu jistě stávala příležitostná obydlí lesního personálu.

Jedná se o vděčný turistický úsek skalní divočinou Jetřichovických stěn ke zřícenině hradu Šaunštejn. Obyvatelé těžili z čilého obchodního ruchu na České silnici. Bývala tu celnice a stanice finanční stráže. Silnice zároveň tvořila hranici dvou panství - bynoveckého a českokamenického; mezi dva majitele byla rozdělena i ves. Na českokamenickém území, které patřilo Kinským, stávala stará křinická hospoda (Kirnischtschänke), hojně navštěvovaná kupci a formany a lesovna. Na bynovecké části, kterou vlastnili Clary-Aldringenové, bývala rozlehlá obora s lesovnou a stodolou a také hospodářství rodiny Ritschelů. V oboře byl v roce 1943 vztyčen kříž na pamě Jeronýma Clary-Aldringena, který padl v roce 1941 u Sokolovky na Ukrajině. Zadní Jetřichovice zcela zpustly po 2. světové válce.

Od konce 19. století se Zadní Jetřichovice staly křižovatkou turistických cest. Kromě obou panských lesoven zde stála stará "Křinická krčma", hotel "U Jelena" a hostinec "U Hajného". Jako poslední byla při levé straně silničky do Vysoké Lípy postavena dobře vybavená mládežnická ubytovna města Varnsdorfu. Šlo o nízkou jednopatrovou budovu s hřištěm. Všechna stavení této pohraniční vísky zmizela po druhé světové válce. . Bývalé domy připomínají jen zasuté zdi a terénní nerovnosti a také vzrostlé kaštany u bývalé "Křinické krčmy”.

Upraveno dle informací poskyntutých magistrátem města Ústí nad Labem.

Eingegeben: 10.2.2006Kommentar und weitere Informationen


oprava názvu hostince [Jiří David 27.12.2008 23:27] | Reagieren
Hostinec Hegerhaus v Zadních Jetřichovicích není vhodné uvádět jako "U Hajného"(navíc by se správně mělo psát U hajného), ale jako "Hájovna", což je doslovný překlad slova Hegerhaus. Jednalo se skutečně o hájovnu náležející k českokamenickému panství Kinských. Protože Česká silnice dělila obec do dvou panství, byly zde hájovny dvě - na opačné straně silnice na návrší pod lesem (nad letní restaurací Waldfrieden) stála honosnější hájovna býnoveckého panství Clary-Aldringen, dobře patrná na celkovém historickém záběru vsi, který byl pořízen ze skal Rabensteine na německém břehu Křinice.
Re: oprava názvu hostince [natalie belisová 25.6.2012 06:57] | Reagieren
Těší mě, že jste viditelně nemyslivci a tak Vás nechává být chladnými rozdíl mezi lesovnou, myslivnou a hájovnou. V Zadních Jetřichovicích byly dvě LESOVNY: Kinských (1796 jako myslivna, později lesovna čp. 1) a Clary - Aldringenů (od 1802, původně jen myslivecká chata, později Vysoká Lípa čp. 106). I přes název hostince v čp. 1, byla v Zadních Jetřichovicích jediná hájovna - na území C-A (Vysoká Lípa, čp. 107, původně dům, který si postavil Anton Ritschel junior)
kříž Jeronýma Clary-Aldringena [Jiří David 27.12.2008 23:36] | Reagieren
Zmiňovaný kříž stál na vrchu Karlův dům (Karlshaus), za totality byl úmyslně stržen a shozen do jedné z bočních roklí. Později byl nalezen trempy (vlastním foto kříže po nálezu) a uschován pod převisem. Další osudy kříže neznám, nevím, zda byl případně znovu umístěn na původním místě, dlouho jsem na Karlově domě nebyl - musím se tam brzy podívat a pak dám vědět.
Re: kříž Jeronýma Clary-Aldringena [Vladimír Kraus 27.11.2009 20:07] | Reagieren
Podle webu jetrichovicko.euweb je podstavec tohoto pomníku umístěn na blíže neurčeném místě na jižním úbočí Karlshausu. Docela určitě to není u cesty (nazývané Dlouhá úbočnicová), ale někde výše pod skalami. Pokud máte foto, určitě by se sem hodilo.
Re: Re: kříž Jeronýma Clary-Aldringena [J. Patočka 29.1.2012 11:43] | Reagieren
Vzpomínám si, že tento podstavec s deskou jsem viděl ještě někdy kolem roku 1998 umístěn pod skalním převisem - trampským campem, snad Memento, Kříž, nebo Slepičák, už si přesně nevzpomínám.
Re: Re: Re: kříž Jeronýma Clary-Aldringena [Vladimír Kraus 30.1.2012 08:17] | Reagieren
Nedávno jsem obešel kolem dokola převis pod Karlshausem, ale pomník nikde.
Jestli myslíte Memento Mori, to je odsud docela daleko na druhé straně Hlubokého dolu, tam určitě není.
Re: Re: Re: Re: kříž Jeronýma Clary-Aldringena [J. Patočka 31.1.2012 20:17] | Reagieren
Dnes jsem si to procházel kolem Karlshausu a pomník (sokl s deskou bez kříže), je uložen pod převisem ve svahu Karlshausu. Pokud jste tam byl asi tak týden nebo dva zpátky, tak Vám můžu podle stop ve sněhu říct, že jste byl celkem blízko :-)) vložil bych sem fotku pomníku, ale nefunguje registrace.
Re: Re: Re: Re: Re: kříž Jeronýma Clary-Aldringena [Josef Waters 29.3.2014 21:53] | Reagieren
Dnes jsem byl na Karlshausu a pomníček je zas nahoře na plošince.
Re: kříž Jeronýma Clary-Aldringena [Jiri Fiala 26.6.2016 22:08] | Reagieren
Dobry den. Chci se Vas zeptat zda zminen kriz z roku 1941 jste nalezl na miste, pripadne zda mate info. Diky moc
J.Fiala
Oprava německého názvu Křinické krčmy(hospody). [Eduard Steun 3.8.2010 00:44] | Reagieren
V článku je v závorce zřejmě překlepem uveden špatný název staré Křinické hospody.Skutečný název byl KIRNITZSCHSCHÄNKE.Je to poněkud krkolomný název nejen na psaní,ale i pro výslovnost,ale skutečně takový byl.Viz staré pohlednice Zadních Jetřichovic.
Křinice [Jirka 3.4.2016 19:59] | Reagieren
Různé historické prameny uvádějí pro Křinici v němčině různá jména. Objevuje se Kirnscht (Kirnischt) či Kirnitzsch. To druhé je dnes oficiálním německým názvem.
Nález pomníku [Zdeněk Fryblík(Čuperka) 2.5.2018 19:22] | Reagieren
V roce 1982.když jsme(T.O.Stříbrná)zakládali pro naše kamarádky převis Slepičák,nalezl jsem pod skalním ostrohem z jedné třetiny vyčnívající opracovaný kámen.Vyhrabali jsme ho a přenesli pod převis.Tenkrát jsme nevěděli přesně o co jde.Kamarádky se báli mít německý pomník u převisu,tak ho zakopaly.V zemi ležel několik let.Později byl vykopán,postaven u převisu a dnes je zase na svém místě na Karls Haus.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 31 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist