EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Stubenbach (Prášily) - Geschichte

Beigetragen: Honza a Blanka Reichardtovi

Horská ves, ležící na středověké Březnické obchodní stezce pod horou Ždánidla byla založena kolem sklářské huti z roku 1739. Místu se původně říkalo Finstere Stube později Stubenbach, zkomolením překladu pak česky Prášily, Prášil či Prášelí. (Stube – pokoj, stauben – prášit). Po uzavření sklárny na konci 19. století byly její budovy přestavěny na výrobnu ručního papíru, který dodávala Eggertova továrna presidentské kanceláři.

Za první republiky místě fungovala pošta, škola, dva hostince a pivovar. Po jeho zrušení v roce1928 si jeho budovu přestavěl Klub českých turistů na svoji chatu, roku 1936 pak vybudoval na Prášilském potoce nové koupaliště.

Farní barokní kostel svatého Prokopa z roku 1802, který léta tvořil dominantu okolí, byl i s přilehlou farou zbourán (1979).

Eingegeben: 15.2.2006Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 50 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist