EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Schönfeld (Tuchomyšl) - Geschichte von Schönfeld bei Aussig

Beigetragen: Milan Fred Pištěk

Das slawische Runddorf wurde erstmals 1207 im Vertrag des Papstes Innonzenz III. erwähnt, der darin dem Kloster der Zisterzienser in Ossegg das Eigentum an Schönfeld bestätigte. 1334 gehörte das Dorf dem Kloster von Raudnitz. Vor 1426 wurde eine Feste erstellt, als Eigentümer war Jakoubek von Wresowitz geführt. Es folgten die Herren Glacové ze Starého dvora, Wolf von Wresowitz, 1575 bis 1579 Leopold Kölbel von Geising, danach Nikolaus Otto von M Milina und Unter-Türmitz. 1662 ging Schönfeld in das Eigentum von Johann Hartwig, Graf von Nostitz über. Am 28. Juni 1718 brannte der herrschaftliche Hof gemeinsam mit dem nördlichen Teil des Dorfes ab.


Um 1647 wurde ein Teich angelegt, am Bach bedfand sich eine Mühle und Säge. 1868 wurde der Albert Schacht, später Prokop Holý-Schacht eröffnet, 1872 kam Otto-Ernest-Schacht hinzu. Nach der Eröffnung von Grube Barbara III wurde alles der Kohleförderung untergeordnet.

1966 wurde ein großer Teil des Geländes für den Bergbau freigegeben. Zwischen 1974 und 1977 wurde das Dorf mit einer Ausdehnung von 496 Hektar, 184 Häusern und 900 Einwohnern, einschließlich aller öffentlicher Einrichtungen wie Bahnhof, Post, Schulen, Kino, Sporteinrichtungen abgerissen. Hinzu kamen kulturelle und historische Güter wie die Kirche des Hl. Martin (1352), sowie die Barockkapelle aus dem 18. Jahrhundert, das Denkmal des Hl. Johann von Nepomuk. Verloren ging auch das Kruzifix aus dem Jahr 1696.

Publiziert in: Nové ústecké přehledy
Übersetzung: Dieter PohlEingegeben: 20.2.2006Kommentar und weitere Informationen


Schönfeld - Tuchomyšl [Naďa Hermová 20.10.2008 10:22] | Reagieren
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o nějaké další informace, je-li to možné.
Ráda bych se dozvěděla něco o mých předcích, kteří zde žili. Chtěla jsem zjistit, kde vlastně Schönfeld leží, ale na mapách jsem neuspěla; a tak jsem psala na matriku do Chabařovic, ale nikdo mi neodepsal. Nyní jsem na internetu objevila "zaniklé obce" a je to o něco jasnější.
Moje babička byla Marie Krejčová, rozená Prausová ze Schönfeldu, naroz. 19.6.1876 rodičům Josefu Prausovi, horníku ze Schönfeldu, okr.Chabařovice, a Kateřině, roz.Mrázkové z Borotína u Tábora. Měla bratra Aloise, který zahynul v 1.světové válce. Nic bližšího nevím, ani do kdy zde babička žila, zda se rodina přestěhovala nebo babička odešla po svatbě. Ke konci svého života (snad někdy kolem r. 1920) žila její maminka s rodinou mé babičky na Sedlčansku.
Byla bych ráda, můžete-li mi poradit, kde bych mohla sehnat rodný list babičky, příp.i jejího bratra a otce, nebo úmrtní listy.
Ráda bych se dozvěděla i něco dalšího ze života v Schönfeldu v druhé polovině 19.st.
Za jakoukoliv informaci předem moc děkuji.
Naďa Hermová, tel. 731 611 513.
Re: Schönfeld - Tuchomyšl [Jiří Záhořík 21.11.2011 22:13] | Reagieren
Vážená paní,protože jsem byl 12let/1989-2010/napište kdy jste nás žádala o informaci sám jsem se učastnil pomoci lidem ve vyhledávání předku,ne vždy se to podařilo-lidé mohli být na př.křtěni jinde nebo v jiném čase ,ale nevím,že bychom neodpověděli.Ozvěte se mi pokud to ještě nemáte dořešené rád Vám pomohu.Jiří Záhořík.
Re: Schönfeld - Tuchomyšl [Docent 17.2.2019 15:01] | Reagieren
Na starších mapách je obec normálně patrná:

https://mapy.cz/s/3oZRy

Vlevo nahoře si můžete přepínat na novější mapy a porovnávat, kde se obec nacházela oproti současnému stavu.
Situování rybníka v Tuchomyšli [Reiner Bursik 22.10.2013 13:08] | Reagieren
Informace pana Milana Freda Pištěka o situování rybníka v soutoku Zalužanského a Modlanského potoka je mylná. Soutok obou potoků byl východně od zástavby Tuchomyšle. Rybník byl napájen vodou z Modlanského potoka, do kterého se vléval potok Lochočický. Konfigurace terénu soutok Modlanského a Zalužanského potoka před rybníkem neumožňovala.
Schönfeld- Tuchomyšl [pista427 9.5.2014 18:04] | Reagieren
Dobrý den, na Aukru dnes zveřejňuji pohlednici Schönfeld- vesnici s rybníkem, snad Vám to pomůže v bádání. Nevím, ale zda se jedná o tuto Vaši obec. Rád budu informován. Pohlednice bude v prodeji cca 5 dní.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 79 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist