EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Leopoldsdorf (Leopoldov) - Historie

Beigetragen: R.F.Znachor

Kolem roku 1750 na louce při Pohořském potoku zvané "Huskerwiese" postveny domky pro rodiny vorařů a dřevařů, později začaly přibývat dřevorubecká obydlí. V roce 1790 navštívil vesnici hrabě Jan nepomuk Buqouy, který jí dal název podle svého mladšího bratra Leopolda Alberta. Sídlo se tak začalo nazývat Leopoldsdorf-Leopoldov.

V roce 1787-1790 byla na Pohořském potoku založena tři vaziště vorů pojmenovaná Obere, Mittlere a Untere Zeughütten se stalo později známější pod názvem Baronův most (Baronbrücke), Mittlere Zeighütten se nacházelo zde v Leopoldově a Untere Zeighütten poblíž Terčí (dnes Pohorské) Vsi neslo také název Migal. Vory se pouštěly upravenými koryty Pohořského potoka a Černé (na obou tocích jsou místy patrné zbytky výdřevy koryta) a dál po Malši k Českým Budějovicům. Hladina v tocích se navyšovala (“dělala”) v době plavení vypuštěním vody z “klaus” – vodních nádrží vybudovaných v horní části toků. Voda se směla navýšit jen přibližně o 20 cm nad normální stav vody, jinak plul pramen voru příliš rychle, “vrátný” nestačil “udržet předky v plavbě” a voraři museli rychle z voru seskočit a ponechat ho vlastnímu osudu. Potom rychle běželi proti proudu varovat další pramen voru, aby včas zastavil - “zašrekoval”. S navyšovanám v tocích se splavilo přibližně 12 pramnů vorů za týden. Potom se muselo počkat 1-2 týdny na nadření nové vody v klausách. Na Pohořském potoce začala od roku 1774 sloužit jako klausa dříve zbudovaná Jiřická nádrž (nazývaná také jako Pohořský rybník) a roku 1775 byl dobudován nedaleký Uhlišťský rybník.

V roce 1863 vzniká v Leopoldově panská šindelna. ve 20. letech 20. století měla vesnice okolo 200 obyvatel. Po odsunu Němců po roce 1945 se novými obyvateli stali převážně Rusíni, kteří pracovali v těžbě dřeva.

Text převzat z místního informačního panelu.Eingegeben: 25.2.2006Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist