EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hohenwald (Vysoký) - Windmuhle Vysoky

Beigetragen: Petr Veselý

Zbytky mlýna leží asi 200 m na západ od vrcholu Vysoký severovýchodně od Horního Vítkova nad zaniklou obcí Vysoký. Katastrálně patří k Heřmanicím katastrální území Kristiánov od kterého leží asi 2 km na JJZ.

Z hlavní spojnice mezi Mníškem u Liberce a Dětřichovem, v jejím nejvyšším místě, tzv. „albrechtickém sedle“, odbočuje na západ silnička, která se vine nádherným stromořadím až do Vítkova a Chrastavy. Pod Lysým vrchem (643 m) na samých hranicích s Polskem se kdysi rozrůstala bývala pytlácká osada Vysoký. Své původní jméno Hohenwald dostala od lesa, a jelikož zvěře bylo v okolních lesích dost, léta zde nevídaným způsobem řádily pytlácké bandy. Z Vysokého dokonce pocházel vrah polesného Málka (či Malíka), který má nedaleko pod Kančím vrchem malý pomníček. Vražda se stala r. 1870, ale střílející pytlák Antonín Rieger byl odhalen až po celých 27 letech. Odsouzen byl k trestu smrti oběšením, ale trest mu byl nakonec zmírněn na dvanáct let těžké káznice.

Dnes nad bývalou osadou stojí nápadná kruhová kamenná stavba. Právě tady, v místě trvalého větrného proudění, se rozhodl postavit tehdejší rychtář Eduard Zückler s povolením Kristiana Kryštofa Clam-Gallas svůj větrný mlýn. Mlýn stál na stavební parcele č. 123 (pozemková parcela č. 809). Ročně zpracoval 180 měřic obilí a vyrobil 120 centů mouky. Pracoval tu jeden člověk na jednom mlýnském složení. Syn Václava Zückera, Josef, vystavěl vedle dům čp. 33 (stav. parcela č. 122), později užívaný jako hostinec. Pekl se tam i chléb. V letech 1862 až 1866 nebyl mlýn používán a r. 1866, za války byl pruským vojskem poškozen. Poté byl pak užíván jako obydlí. Zajímavostí je, že po tom co majitel neobnovil mlýn k původnímu účelu a začal zdivo rozebírat, dostal vysokou pokutu, protože znehodnotil významnou dominantu krajiny. Roku 1868 byl znovu velkou bouří těžce poškozen. V letech 1880 až 1896 připomíná se již jako ruina.

Mohutný rozvoj turistiky na přelomu století přiměl Adolfa Zücklera, příbuzného původního majitele, v roce 1897 ruiny opravit a přestavět na rozhlednu. Věž 13 metrů vysoká, ve vrcholu s další sedmimetrovou konstrukcí, umožňovala daleké výhledy do Saska, na hřebeny Jizerských hor a celé panoráma Ještědského hřebenu. Uvnitř rozhledny se nacházelo pohostinství a návštěvníci se zvláště v létě jen hrnuli.
Před první světovou válkou (1913) byl v přízemí sklep a stáj a obydlí Adolfa Zückera, v I. patře ložnice, a v nejvyšším patře hostinská místnost.
Čilý ruch na rozhledně trval do konce druhé světové války, ale s odsunem původního německého obyvatelstva osada Vysoký ztichla úplně. Postupně se rozpadly i desítky domů, na několika místech zůstaly ještě patrné jejich základy. Původní zahrádky a políčka byly rozorány a půda slouží jako pastviny.
Na začátku 90. let už z objektu zbývalo pouze holé obvodové zdivo, přibližně jako dnes.

Mohutná stavba zvenčí mírně kuželová uvnitř válcová má průměr 9,2 m a výšku 13 m. Zdi byli přes metr tlusté. Ve mlýně pracoval jeden člověk a dokázal vyrobit za rok ze 180 měřic obilí 120 q mouky.

Zájem o tento nejzápadnější kout hor se však probudil s potřebou hledání alternativních zdrojů energie. Na Lysém vrchu byly zbudovány větrné elektrárny. A tak by se i starý mlýn mohl při této příležitosti dočkat uvedení do původního stavu. Zatím ale stožáry mobilních operátorů a nové větrné elektrárny působí rušivě. Dodnes je však budova bývalého větrného mlýna majestátnou zříceninou a místem dalekého rozhledu.

Více o větrných mlýnech na stránkách povětrník http://www.povetrnik.cz/

Eingegeben: 7.3.2006Kommentar und weitere Informationen


Vysoký-Hohenwald [Šárka Mazánková 14.8.2006 17:12] | Reagieren
Dovoluji si jen upřesnit: katastrální území Kristiánov patří pod obec Heřmanice nikoliv Dětřichov.
Trochu zmatku. [Eduard Steun 27.11.2009 15:24] | Reagieren
Trochu zmatku nadělá čtenáři hned druhá věta článku,kde se píše,že Vysoký patří katastrálně k Dětřichovicím,katastrální území Kristiánov.Dle mého názoru to má být Dětřichov a ne Dětřichovice a pak další je,že Dětřichov a Kristiánov jsou dvě odlišné lokality,které navíc jsou každá v jiné obci.Prosím o uvedení do správnosti.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 93 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist