EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Liquitz (Libkovice) - Geschichte von Liquitz

Beigetragen: Jana Sýkorová

Liquitz war ein Dorf am Bächlein Lom im nordöstlichen Teil des Bezirks Brüx (Tschechien). Die Überreste wurden in Maria Ratschitz eingemeindet. Das eigentliche Dorf wurde zu Beginn der 90er Jahre des 20. Jahrhunderts aufgrund der Ausweitung des Kohleabbaus des Schachts Dolni Hlubina liquidiert.

Der Ort wurde erstmals 1186 in der Schenkungsurkunde des Fürsten Friedrich erwähnt, in der er dem Spital des Hl. Johann von Jerusalem die Schenkung des Dorfes bestätigte. 1240 erwarb Slavko, Abt des Klosters in Ossegg, von seinem Verwandten Wenzel von Hrabischitz einen Teil des Dorfes. Im Eigentum des Klosters blieb die Gemeinde bis zur Bodenreform 1848.

Mitte des 18. Jahrhunderts lebten im Dorf 45 Landwirte, ein Weber, Schuhmacher und 2 Müller mit ihren Familien. 1833 zählte die Gemeinde 321 Einwohner, deren Zahl aufgrund des Aufschwungs des Bergbaus 1930 bis auf 2.314 Menschen anstieg. Die meisten Menschen waren in der 1884 eröffneten Kaisergrube bei Maria Ratschitz und und dem 1899 eröffneten Schacht Johann I. in Lom beschäftigt. Anfang des 20. Jahrhunderts ergaben sich neue Verdienstmöglichkeiten auch in den in Ort angesiedelten Ziegelei, der Keramikfabrik Epiag, der Glasfabrik Lidrusk und der Liquitzer Keramischen Werken.

Die Pseudorenaissance Kirche des Hl. Michael, die auf den Fundamenten der Pfarrkirche aus dem 14. Jahrhundert aufgebaut wurde, ist ebenfalls abgerissen worden. Die Säule der Heiligsten Dreieinigkeit (1739) wurde nach Oberleutensdorf verlegt, die Kapelle der sieben Leiden der Jungfrau Maria nach Wteln.

Eingegeben: 21.3.2006Kommentar und weitere Informationen


pekárna [Suk Antonín 30.3.2006 21:51] | Reagieren
Vím,že paní Sýkorová píše velmi perfektně o historii
nejstarší,starověké a vychází z vědeckých poznatků,což obohacuje nás,kteří jsme v blízkosti Libkovic dlouhá léta žili a nevěděli o tak bohaté starověké historii.Já zase přispěju svým poznatkem novodobým - Libkovice byly pro nás , Lomáky ,m.j. pověstné svou malou pekárnou!!! Libkovický chleba,
to byla pro nás vyhlášená pochoutka!Co říkáte , pamětníci ?
Re: pekárna [Viktor Bašus 17.11.2016 23:41] | Reagieren
Vím z vyprávění mého otce že pekárna dříve patřila mému pradědovi a dědovi.Na ten voňavý chlebík si moc dobře pamatuji,vždyť patřil k mému dětství. Vždyť jsme tam bydleli až do ,,likvidace"Libkovic.
Re: Re: pekárna [Vobořil 24.12.2016 22:42] | Reagieren
Dobry den, Váš děd či praděd byl Alois Bašus? Prosim mohl by jste mi napsat, velice by me zajimal jeho osud, rad bych dal dohromady jeho zivotpis, byl totiz aktivni v odborovem hnuti a predseda Ceske federace všech odboru, jedna z prednich postav hornických stavek. Nemate nejke jeho fotky, jeho dopisy atd? Dekuji
Bäckerei [Dieter Pohl 13.3.2007 17:09] | Reagieren
Für mioch bleibt Liquitz wegen seiner Bäckerei in Erinnerung. Liquitzer Brot war ein Leckerbissen.
Reakce na historický původ názvu obce [Jiří Klouda 17.12.2007 22:55] | Reagieren
Nevím, v které třídě ZDŠ to bylo, ale učitelka, tuším, že třídní, nám vysvětlila původ jména Libkovice takto: Jelikož byly v oklí vesnice vždy louky, začalo se jí říkat Lukovice. Postupem času a poněmčením původního staročeského názvu, vznikl název novodobý. Tak jak jej známe dnes, respektive, jak jsme jej znali ještě v nedávné minulosti.
Ješte více k zbytečně zbouraným Libkovicím. [Tureček Petr 17.7.2008 18:43] | Reagieren
V Libkovicích jsem vyrůstal, tak musí připomenout, že tato vesnice měla dvě školy. Jedna malá, ta byla za kostelem a druhá velká škola kde bylo i hřiště. tato škola byla v horní části Libkovic. Žil jsem tám od roku 1953, to mě bylo 7 let, až 1965 potom jsem teprve vyrazil do velkého světa. K Libkovické pekárně musím připomenout "Lomákovi", že libkovický chleba byl k dostání v Lidkovicích velmi zřídka, neboť dle ranného socialismu se vozil všude. Do libkovic se dovážel, nepamatuji se odkud. ale pamatuji si , že byl pěkně "hnusnej" .
historie fotbalového klubu Libkovic [Václav Novotný 4.10.2008 17:55] | Reagieren
Rád bych našel fotografie a články o FK Libkovice z období roku 1982-1989 ,jedná se mi o dorosteneckou soutěž.Budu rád za jakoukoli zprávu.
me rodiste [hermannova miluse 7.11.2010 16:32] | Reagieren
nevim jak komu ale libkovicky chleb se neda s nicim rovnat,každy ma své rodište což mi libkovicky říci nemužem žila jsem tam 19let a mrzí mně že jsem postracela své kamaradky a přatele dnes žiji 27let v karlových varech a velice rada bych to vyměnila za svou rodnou vesničku kam bych se mohla občas vracet 44
Re: me rodiste [hermannova miluse 7.5.2011 22:43] | Reagieren
ahoj Miluš,to máš pravdu,že ten chleba byl dobrej a naše společná vesnice byla úžasná,taky na ni často vzpomínám. Sestřenice Libuš z Mostu
pekarna [Frank T Kraus 1.8.2011 19:32] | Reagieren
Moje maminka se narodila v Libkovicich v roce 1922 a jmenovala se Marta Sebestova. Jeji otec vlastnil tu znamou pekarnu, ale bohuzel kolem roku 1929 ji prohral v kartach. Matka mnela bratra Tondu a sestru Manu ( Marie) ??.
Re: pekarna [Jana Jarolímová 27.1.2013 14:13] | Reagieren
Moje mamka se narodila 1928 a její děda měl také vlastnit tuto pekárnu.Jsem zvědavá jak to vlastně bylo. Mamka se jmenovala Miluše Bašusová. Její děda se jmenoval Alois Bašus. Pekárna byla s mlýnem směrem na Lom u Litvínova
Re: Re: pekarna [Vobořil 24.12.2016 22:45] | Reagieren
Dobry den, Váš děd či praděd byl Alois Bašus? Prosim mohl by jste mi napsat, velice by me zajimal jeho osud, rad bych dal dohromady jeho zivotpis, byl totiz aktivni v odborovem hnuti a predseda Ceske federace všech odboru, jedna z prednich postav hornických stavek. Nemate nejke jeho fotky, jeho dopisy atd? Dekuji
Kohinoor II [Oskar Holata 9.3.2012 16:25] | Reagieren
Jako učeň (1962- 1965) jsem se učil na Meziboří ("Šenbach") a fáral v Mariánských Radčicích. Libkovice mám spojené s házenou, kde jsme hráli proti klukům z "pasťáku. Protože byli řádně otetovaní, museli mít kérky zalepeny. Vypadalo to, že hrajeme proti učastníkům dopravní havárie. :-)
Libkovické pekárny a jiné [Vlastimil Tůma ml. 31.10.2015 22:41] | Reagieren
Úvod:
Jsem pražák, v Libkovicích jsem prožil část dětství a prázdnin. Část údajů si pamatuji z útržkovitých vyprávění otce a hlavně děda. Rodáci, omluvte případné omyly a nepřesnosti.
1) Pekárny
Původně byly dvě: "Horní" v bývalém mlýně téměř naproti nové škole, "Dolní" u staré školy a kostela. V jedné hospodařila rodina Vacků. V šedesátých letech již nepekly.
2) Bombardování
Basu postavili Němci jako zajatecký tábor. Strážní oddíl nocoval v horním sále hospody na pozdější ulici ČSLA. Ve vykýři měli kulomet. Při jednom z mnoha náletů na Herman Göring Werke kterýsi SS-blb vypálil dávku na přelétající bombardéry. Vůbec mu nedošlo, že do 10 km nedostřelí. Posádka jendé B-17 si všimla komínu keramičky a vedle záblesků. Vyhodnotila továrnu jako důležitou a svrhla svůj náklad. Zničena byla strategicky bezvýznamná keramička a nájemní dům v ulici Na Hrázi. Dělníci při poplachu utekli do polí, nájemníci seběhli do krytu. Bomba měla zpožďovač a bouchla až ve sklepě. Bez šrámu přežil jen marod v podkroví, který se propadl i s postelí.
3) Nová pekárna
Částečně na místě vybombardované keramičky byla na přelomu padesátých a šedesátých let postavena moderní pekárna. Odtud byl vyhlášený Libkovický chléb. Zpočátku ho na ručním vozíku vozili přes ulici do staré samoobsluhy. Později se dal sehnat pouze po známosti přímo v pekárně. Libkovický chléb odváželi soudruhvíkam, v sámošce prodávali fujtajbl soudruhvíodkud. Ke konci se zde peklo jenom "výběrové" pečivo (koláče, zákusky,...).
4) Komín = kuřárna
Za novou pekárnou zůstalo rumiště keramičky, za mých pobytů zvané stará pekárna (nikdy tam nebyla). V položeném komíně se učila kouřit všechna libkovická mládež (otec zde vykouřil svou první Lípu, strýc Partyzánku, já Olympii ;-).
5) Bourat! - nebourat?? - ZBOURAT!!!
První hláška o bourání přišla začátkem 60.tých let. Parta mého strýce, tehdy náctiletého, prošla celou vesnicí a s výkřiky: "Stejně se budou Libkovice bourat!", vytloukla všechna okna ve vsi. Děda měl v oknech papundekly téměř půl roku, než naň přišla řada u sklenáře.
Pak na dvorku mého děda zaparkovala vrtná souprava. Výsledek jsem viděl, asi půl metru uhlí pod 200 m kuřavky. Jádro vrtu vypadalo jako brikety. Vedoucí vrtné soupravy nález zhodnotil: "To je tak dvakrát do Clubek."
Následně soudruzi v plánovaném (flámovaném?) hospodářství rozhodli o výstavbě dvou čtyřvstupových čtyřpatrových bytovek na místě prasečáku a vybordovaného domu. V roce 1964 byla elektrifikována dvojkolejná železniční trať bývalé Ústecko-teplické dráhy Most-Duchcov. O čtyři roky později byla trať zrušena a snesena, překážela těžbě. Většinu zátěže stejně tahaly Němkyně a Štokry (parní lokomotivy řad 555.0, 555.1, 556.0).
6) Libkovice se bohužel propadají, pravděpodobně se pokračující těžbou v "Lankovicích" odvodňuje kuřavka. Pohled na aktuální ortofotomapu mne docela vyděsil.
Libkovice - Facebook [K 800 8.1.2017 11:25] | Reagieren
https://www.facebook.com/Libkovice-u-Mostu-800-let-365121796844275/?ref=aymt_homepage_panel
Re: Libkovice - Facebook [Vlastimil Kafka 8.3.2018 22:45] | Reagieren
Rodákovi 💓 krvácí
Mirislav Kornilov [Ján Juríček 17.6.2018 10:05] | Reagieren
Vážení prítomní,

poznal niekto z vás p.Miroslava Kornilova z Libkovic; dnes by mohol mať
cca 72 rokov. Bol som s ním na vojne v Božicích u Znojma v rokoch 1964 až 1966.

Za správu ďakujem.
Píšte : slovensko00@yahoo.com
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist