EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Rosenthal (Růžodol) - Geschichte

Beigetragen: Jana Sýkorová

Rosenthal erstreckte sich entlang des Weißen Baches, vier Kilometer nördlich von Brüx. Das Dorf wurde infolge des verstärkten Kohleabbaus 1956 bis 1959 liquidiert. Auf dem Areal befindet sich eine Grubenhalde und ein Industriegebiet, das ein Ortsteil von Litvínov ist.

Erstmals erwähnt wurde Rosenthal 1333 als es Boresch IV. von Riesenburg an die Herren Von Hirschstein verkaufte. Zu Beginn bis Mitte des 16. Jahrhunderts gehörte das Dorf der Familie Krynes von Roter Bau (Krynes z Červeného Dvora). 1563 kam es in den Besitz der Stadt Brüx. Das Dorf war landwirtschaftlich geprägt. Als weiteren Erwerbszweig gab es die Teichwirtschaft (Rotteich, Mittelteich, Weißteich, Streichteicht). Nach der Eröffnung der Schächte Habsburg (1890) und Viktoria (1880) wuchs die Bevölkerung von 211 (1890) rapide bis auf 1.272 Einwohner an (1921). Der Anteil der tschechischen Bevölkerung betrug mehr als 77 %.

Bist 1848 gehörte Rosenthal zur Gemeinde Kopist. 1949 erfolgte Anschluss an Nieder-Leutensdorf.Eingegeben: 21.3.2006Kommentar und weitere Informationen


Ráda bych se sešla s někým kdo si pamatuje mé rodiče.Štef.,Alž.Mackovi [Božena Brecklová roz.Macková 6.3.2008 00:24] | Reagieren
Moji rodiče Štefan Macko a Alžběta Macková roz.Rácová se přistěhovali ze Slovenska.Bydleli v Růžodole.Asi v r.1954 se přestěhovali do Mostu kde jim byl přidělen byt.Můj tatínek pracoval ve Stalinových závodech,později Chemických závodech.Tatínek 25.4.04 zemřel.Maminka žije v Mostě. Děkuji i za maminku AlžbětuMackovou. V Mostě dne 5.3.2008
Zdravím své spolužáky z Doln. Litvínova z r. 1955 [jarosl. ondrušová roz. zyková 4.6.2008 14:23] | Reagieren
Naše učitelka byla Helena Fraňková. Bydleli jsme v Růžodole, odtud jsem chodila do školy v D. Litv. jen 1. rok, potom jsme se stěhovali na Podžateckou všichni obyvatelé z Růžod.Bydleli jsme u potoka a za mostem bydleli Ulčovi a Charvátovi. Je to přes 50 let. Jsem vdaná na slovensku. Rodiče už nežijí.Pamatuji si ještě - Albrechtovi. Děkuji za informace - v Trnavě 4.6. 08.
Re: Zdravím své spolužáky z Doln. Litvínova z r. 1955 [Jiří Pták 26.10.2010 21:42] | Reagieren
Zdravím tě a všechny růžodoláky . Kde jsou všichni? Do té samé školy jsem také chodil, když jí zrušili, tak jsme chodili-jezdili do Záluží.Charvátovi i Albrechtovi jsem znal. Na jména spolužáků si moc nevzpomínám, ale pár mi jich utkvělo-třeba Jarda Hrůša, Láďa Poupě, Hampl, Rešová, Standa Mužík, Svárovský,Šemelíková, Ruda Vohnout, Emil Máner, Slivoň, Stěhula, Pavelková atd. Taky se mi vybavují různé události které se staly. Třeba to, že chudák paní Kadlečková vypadla z tramvaje a umřela. Stalo se to v zatáčce naproti holiči Vacínovi. Chodili jsme do Sokola kde nás cvičil pan Dražan. Když jsme potřebovali něco do školy a nebo jsme dělali draka, tak nejlepší papírnictví bylo v Dolnim u Ryčlovky. Taky si vzpomínám, že se probořil pod tramvají most v H.Litvínově. K Šemelíkům jsme chodili pro pamlsky, k holiči Panu Vacínovi, pro zeleninu k Rešum a pod. Je už to všechno tak dávno, že si myslím,že to není pravda. Najde se někdo, kdo mi aspoň něco z toho potvrdí ? A nebo vyvrátí? Tak se někdo ozvěte. jiri-99@centrum.cz
Fotografie ??? [Aleš Loziak 7.12.2009 12:15] | Reagieren
Jmenuji se Aleš Loziak, moje babička Marta Riantová se narodila 17.1.1922 v Růžodole. Odstěhovala se ještě před nucenou likvidací obce. Nyní žije v Karlových Varech. Pokud by někdo měl k dispozici jakýkoliv obrazový, nebo i zvukový, materiál z obce Růžodol, byl bych velmi vděčen za jeho poskytnutí. Děkuji.
Fotografie ??? [Aleš Loziak 7.12.2009 12:15] | Reagieren
Zde je má e-mail adresa: aloziak@gmail.com.
odpovídám Jiřímu Ptákovi [Seilerová 26.11.2012 22:59] | Reagieren
Reaguju na článek Jiřího Ptáka.Nebydlela jsem v Růžodole ale na lágru,chodila jsem do třídy s tvojí setrou Janou,bydleli jste v Bílých koloniich.Dále jsem chodila do třídy s Andulou Pvelkovou,Marii Patovou,Rudu Vohnouta znám,mněl předzívku balvan.a mohla bych pokračovat. proto potvrzuji Tvůj článek že je zcela pravdivý co tam píšeš.Moje jméno za svobodna bylo Nechalová.
Re: odpovídám Jiřímu Ptákovi [Jiří Pták 19.5.2013 18:16] | Reagieren
Zdravím paní Nechalovou. Z vaší odpovědi mám radost. Na táboře-lágru bydlel Jaroslav Horák, taky jsme spolu kamarádili. Byl starší než já asi o 2roky. Včera jsme měli sraz spolužáků. Některé jsem viděl po více jak 50 letech. Bylo to hezké.
Neznali jste někdo mého dědu? [Lenka 7.11.2018 21:01] | Reagieren
Narodil se v Růžodole 22.4.1917 - Vilém Svoboda.
Děkuji moc.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist