EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Dürrengrün (Výspa) - Geschichte

Beigetragen: Vladimír Minařík

Dürrengrün lag 2 km westlich von Luby im Okres Cheb. Der Ort in der Nähe der deutschen Grenze bei Landwüst und Rohrbach. 1920 wurde Dürrengrün Mitglied des Gemeindeverbandes Mirov, zu dem auch die Dörfer Watzkow, Ermesgrün gehörten. Vor 1945 lebten im Ort, das sich entlang des Baches zog, etwa 250 Deutsche. 1945 nannte das kommunistische Regime das Dorf in Výspa um. Lang durfte das Dorf diesen Namen jedoch nicht tragen. Durch ihre Nähe zu Deutschland wurde es entvölkert und in den 50er Jahren abgerissen Heute ist die ehemalige Lage von Dürengrün durch Laubbäume erkennbar. Auf dem Areal der ehemaligen Dorfmitte befinden sich noch einige Grundmauern. Der ehemalige Dorfteich ist heute ein verwilderter Sumpf und am Rand des ehemaligen Dorfplatzes wurde der Gedenkstein an die Gefallenen des Ersten Weltkrieges wieder aufgestellt. Die Wiesen werden als Viehwiesen genutzt. Etwa 1 km östlich, auf dem Weg nach Luby befindet sich ein Denkmal, das an den Tod eines Einwohners 1932 erinnert.

Eingegeben: 12.4.2006Kommentar und weitere Informationen


Výspa u Lubů [Jiří Pátek ml. 5.2.2007 12:27] | Reagieren
v bývalé vesnici Výspa je ještě zachovalý pomník padlých 1. světové války. Někdy na začátku padesátých let 20. století byla Výspa začleněna do společného komplexu vesnic jménem Mírov. Patřily tam tyto sídla a vesnice: Výspa , Vackov, Smrčina. Tedy kromě Výspy tyto ještě existují. Výborný studijní materiál o výspě je uložen v okresním Archivu Cheb.
Několik fotek Výspy vlastním a rrád poskytnu.
Spozdravem Pátek ml., houslař
Re: Výspa u Lubů [Martin.B 23.9.2008 20:38] | Reagieren
Mohl bych poprosit o nějaké foto Výspy? Neměl byste třeba ještě okolí? Smčina,Vackov a tak?
těšíme se [Antonín Suk 5.9.2007 16:34] | Reagieren
Jsem rád,že přidáte někdy nějaké fotky Výspy.Bloudil jsem poblíž někdy v roce 1966,ale do "pásma" jsem se samozřejmě nedostal.Ale v Lubech jsem byl-pěkná obec !!!
Lesní Chalupy [Radim Hettner 6.4.2008 22:16] | Reagieren
K Výspě směrem na Hennebach patřila i další zmizelá vesnice Waldhaus. Zdroj Dr. Lorenz, Heimat Egerland. Jinak se zde k tomuto místu váže píseň o hloupých sedlácích, kteří se snažili vylovit Měsíc z rybníka :-).
Re: Lesní Chalupy [Radim Hettner 11.5.2008 15:58] | Reagieren
Správně německy se píše Holzhäuser
VÝSPA [ERBAN 29.7.2013 13:07] | Reagieren
Žil jsem v Lubech do 15 l.po cestě na výspu asi tobyla Družstevní ul.poslední 2 domy.Ve Výspě jsem byl poprvé v 5 letech,roky se tam chystám,že něco nafotím.Když by jste měl nějaké foto,byl bych moc vděčný.Sliboval mi je dr.Boháč z arch. dlouho jsem ho neviděl.Dík Jaromír Erban
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   


Processing time: 50 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version