EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Alfredhütte (Alfrédova chata) - Historie

Beigetragen: Pavel Beran

Původní lovecký zámeček byl založen na konci 19. století u pramenů Stříbrného potoka majitelem janovického panství Alfrédem Harrachem, který zámeček vlastnil až do roku 1914. Jednalo se o přízemní dřevěnou obdelníkovou budovu postavenou na kamenné podezdívce. V roce 1926 objekt převzal v rámci pozemkové reformy stát. Od roku 1933 byla zámeček v pronájmu ústředí Klubu československých turistů a od té doby je považován za turistickou chatu. V roce 1954 objekt vyhořel a byl opraven národním podnikem Kovohutě Břidličná, který si z něj udělal podnikovou rekreační chatu. V roce 1989 byl objekt zprivatizován a tím došlo k obnovení veřejného provozu. O Velikonocích v roce 2002 chata vyhořela a zbyly z ní jen zbytky kamenné podezdívky.

Zpracováno dle publikace F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945.

Eingegeben: 18.4.2006Kommentar und weitere Informationen


Alfrédka [poutník 3.3.2007 17:12] | Reagieren
Alfrédka byla po plyši provozována krátce někdy od roku 99 nebo 2000. Ještě v roce 98 byla určitě zavřená. Její náhlé "vyhoření" po nemalých investicích soukromého majitele je předmětem pochybností - nejspíše nesplnil očekávání a byl dobře pojištěn...
Re: Alfrédka [Ivan 6.5.2008 15:40] | Reagieren
Alfrédka byla s delšími či kratšími přestávkami otevřena porůznu i v letech 1990-99, jak se střídali majitelé. Někdy fungovala jako klasická občerstvovací stanice pro turisty s možností přenocování, v některých obdobích spíše jako ubytovací zařízení sázející na stálé hosty a náhodným kolemjdoucím poskytující jen omezené služby.
Osobní vzpomínka [Václav Víšek 3.6.2010 08:27] | Reagieren
Na Alrfédce jsem byl s dětmi na obědě 16.7.1987. Mám odtud i razítko, pohlednici, i fotku dcery před chatou. Z ní je zřejmé, že ji provozovala TJ Kovohutě Břidličná. Ale restaurace byla veřejnosti přístupná. V té době už komunisti povolovali sportovním organizacím omezeně podnikat. Tenkrát jsme se byli podívat na takzvanou mravenčí cestu. Velkých mraveništ tam bylo skutečně hodně.
Alfrédova chata [Králíček František 11.2.2012 19:25] | Reagieren
Osobní vzpomínka na lyžařský výcvik na této chatě o Velikonocích v roce 1953.V patnácti letech to byl pro mne první zimní pobyt na horách.Díky,že jsem po mnoha letech uviděl obrázky této chaty a je mi líto.že už není.
Školní výlet 1978-1979 [Petr Veselý 13.4.2012 09:57] | Reagieren
Někdy v letech 78-79 jsme tam byli na středoškolním výletě, chata byla volně dostupná i pro mimokovohuácké majitele. A byl tam vynikající správce s moc hezkou manželkou.
rodák z JANOVIC [nebes ladislav 2.10.2016 23:10] | Reagieren
Je chata v dnešní době v provozu
reakce na nenalezený komentář [Ivo 8.8.2019 09:44] | Reagieren
Dobrý den,

Také jsem tam byl jako malé dítě na běžkách (cca 10 - 12 let), ale pamatuji si to, někde mám uloženou i fotku odsud, pokud byste chtěl pošlu. Mohl to být rok cca 1998 - 2000.
O příčinách vyhoření po lehkém pátrání na internetu jsem se nic nedozvěděl, jenom nějaké spekulace, že to byl pojistný podvod, což je dost pravděpodobné, protože toto je u nás běžný způsob zbavování se historických horských chat, které jsou na ne úplně komerčně nejvýhodnějších místech. Jakmile dnes není kde možnost zajet autem až k chatě, aby tam mohly být davy lidí, co nemusí udělat ani krok po svých, tak to není dobrý business a tak se rozhodnou chatu zapálit a pojišovna zaplatí. Kdyby totiž chatu prodali, tak z výše uvedených důvodů by ji dnes neprodali nebo jen těžko a pod cenou, což je nevýhodné.. Podobným způsobem vyhořela nedávno Petrova bouda v Krkonoších..
Ale těžko vinit, když nevíme pravdu. Nikde se o tom nic pořádně nepsalo.. Možná kdyby se člověk osobně setkal s nějakými lidmi co měli s chatou něco společného nebo s pamětníky, zjistí více, ale tak daleko jsem už nepátral..

S pozdravem Ivo

reakce na:
KOMENTAR: Dobrý den. Bohužel jsem neměl možnost chatu na vlastní oči vidět jelikož jsem byl malé dítě a zajímal jsem se o jiné věci. O to více mě dnes zajímá historie této chaty. Chtěl jsem se vás zeptat jelikož píšete, že vás zajímají příčiny vyhoření v roce 2002. Zjistil jste něco a byl by jste ochoten se o tuto informaci podělit ? Byl bych moc rád za vaši odpověď jelikož na internetu a hledám jak hledám, tak bohužel jen datum z 24.3 na 25.3. 2002 a jaké bylo nepříznivé počasí pro hasiče, jinak bohužel nic o příčinách požáru.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 78 do následujícího políčka:

   


Processing time: 57 msec.
IP address = 44.201.97.0
desktop version